Małopolski Szlak Solidarności

Widok Nowej Huty z loku ptaka
Pamięć miejsc i wydarzeń ma szczególne znaczenie dla budowania świadomości dotyczącej przeszłości naszego regionu. Warto już teraz zaplanować poznawanie historii miejsca, w którym żyjemy.

Jedną z takich propozycji jest Małopolski Szlak Solidarności, którego celem jest przypomnienie dziejów "Solidarności" lat 80. XX w., historii ludzi i miejscowości, powrót do bohaterskich i często dramatycznych wydarzeń. Szlak objął już zdecydowaną większość Małopolski, a w jego ramach opisano ponad 300 obiektów.

Dzięki Szlakowi można poznać solidarnościową historię Małopolski, dzieje m.in. niezwykłej  tablicy "Nie oddamy Sierpnia" znajdującej się na Rynku Głównym w Krakowie, zrozumieć istotę hutniczej "Solidarności", którą plastycznie przedstawia pomnik na Placu Centralnym w Nowej Hucie, ale i przekonać się (a może i zaskoczyć się), że w najbliższym sąsiedztwie miały miejsce wydarzenia, które zmieniły bieg historii.

Na stronie Małopolski Szlak Solidarności można zostać wirtualnym turystą przemierzającym trasy szlaków: krakowskiego, nowohuckiego oraz bocheńskiego, gorlickiego, nowosądeckiego, tarnowskiego, wadowickiego i zakopiańskiego.

W roku obecnym przypada jubileusz 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność", które rozpoczęło przemiany polityczno-społeczne w Polsce i w Europie. Od 2005 r. 31 sierpnia – a więc dzień podpisania w 1980 r. porozumień gdańskich - jest obchodzony w Polsce i w całej Unii Europejskiej jako Dzień Solidarności i Wolności dla upamiętnienia walki Polaków o wolność.

Warto zatem poznać lub przypomnieć sobie historię ludzi i miejsc, które od  40-tu lat są świadkami historii nie tylko naszego kraju, ale i Europy.


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści