Twórczo w rytmie eko…

Drewniane zabawki ludowe ze Stryszawy
Podróże kształcą, to wie każdy, kto choć raz ruszył przed siebie w poszukiwaniu nowych wrażeń, odkrywając nieznane sobie miejsca. Aby jednak w pełni poznać nowe tereny nie wystarczy tylko podziwiać urocze krajobrazy, doceniać lokalną sztukę i architekturę. Wtedy podróż byłaby niczym ocena książki po okładce. Prawdziwy podróżnik podczas wyprawy zbiera również nowe doświadczenia i umiejętności, które stanowią dla niego dodatkową wartość i pozostają z nim na zawsze. Małopolska jest regionem, w którym nie brakuje wyjątkowych miejsc twórczych, gdzie życzliwi i utalentowani artyści, rzemieślnicy i pasjonaci chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Wakacje to przede wszystkim czas błogiego leniuchowania. Dla ekoturystów to jednak przede wszystkim najlepsza pora na aktywny wypoczynek, wnikliwą obserwację i doświadczanie tego, co nas otacza. To również doskonały czas na naukę poprzez zabawę i uczestnictwo w różnych formach warsztatów i zajęć tematycznych. Dzięki nim najlepiej można poznać miejscową sztukę, rzemiosło, tradycje wszystkimi zmysłami. Warto zatem poszukać takich miejsc, które będą zgodne z naszymi zainteresowaniami, a jednocześnie pozwolą ciekawie i  twórczo spędzić czas.  Można trafić do nich przypadkiem na szlaku wakacyjnej przygody lub specjalnie zaplanować pobyt tak, by wziąć udział w określonych zajęciach - jedno jest pewne warto skorzystać z ich oferty.

 

Kraków i okolice…

Mieszkańcy dużych miast, zmęczeni ciągłym pośpiechem, ulicznym gwarem i nadmiarem obowiązków chętnie uciekają na wieś w poszukiwaniu wytchnienia na łonie natury. Krakowianie nie muszą wcale wyjeżdżać daleko, bo w samym sercu Wyżyny Miechowskiej w Zarogowie, w Chatce u Małgorzatki i Radka mogą odprężyć się i wyciszyć dzięki warsztatom rękodzielniczym z bibułkarstwa i szydełkowania oraz zajęciom agroterapii z uwzględnieniem: hortiterapii (leczenia ogrodami, spacerami i pracami ogrodniczymi od pielenia, sadzenia, podlewania roślin po zbiór plonów), silwoterapii (terapii  wykorzystującej drzewa i lasy), klimatoterapii (leczenia klimatem, wykorzystującym naturalne środowisko przyrodnicze, ukształtowania terenu i krajobrazu do celów leczniczych, w tym kąpiele słoneczne, powietrzne i powietrzno-ruchowe) oraz krajobrazoterapii (podziwiania pięknych krajobrazów). Na miejscu można przenocować w gościnnym domku położonym w wiejskim ogrodzie, wypożyczyć rowery i sprzęt nordic walking, by aktywnie spędzać czas w gronie najbliższych.

Innym miejscem z nietuzinkową ofertą jest Pauza, zlokalizowana nieopodal Kozłowa. Pauza została stworzona by służyć  odpoczynkowi i kreacji. To miejsce spotkań ludzi, którzy chcą po prostu  pobyć ze sobą oraz innymi w atmosferze bezwarunkowej akceptacji, w spokoju – z dala od zgiełku, szybkiego stylu życia, wielkomiejskiego gwaru. Gospodarze organizują tu zajęcia twórcze, warsztaty muzyczne i sesje relaksacyjne, koncerty, masaże dźwiękiem mis himalajskich i kamertonów, spotkania muzyczne dla dzieci, a także warsztaty z gotowania i lepienia z gliny. W Pauzie promowane jest lokalne, zdrowe jedzenie. Odbywają się tu praktyczne szkolenia upowszechniające permakulturę i zdrowy styl życia w zgodzie z naturą. Warto śledzić bieżącą ofertę na stronie internetowej aby nic ciekawego nie uszło naszej uwadze.

Bukiety ziół

Tarnów i okolice…

Wspaniałą gratką dla wszystkich wielbicieli przyrody, także tych najmłodszych będą z pewnością warsztaty multimedialne, programy animacyjne i wycieczki z przewodnikami organizowane przez Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Dzięki nim dowiedzieć się można niemal wszystkiego na temat naturalnych skarbów Pogórza. Lekcje multimedialne „Nasze nietoperze” i „Zwierzęta Czerwonej Księgi Pogórza”, czy warsztaty „Podwodna podróż batyskafem” w atrapie łodzi odkrywające podwodne skarby rzeki Białej i sieci Natura 2000, to tylko niektóre propozycje, które usatysfakcjonują każdego pasjonata dzikiej przyrody. Wycieczki terenowe „Szlakiem legend” i „Poszukiwacze Skarbu Skalnego Grodu” w inspirujący i urozmaicony sposób przybliżą historię i legendy Skamieniałego Miasta.

Skamieniałe miasto

Wielbiciele smaku wina i miodu, podróżując w okolicach Tarnowa nie powinni ominąć na szlaku wędrówki Pasieki i Piwnic Antoniego w Woli Lubeckiej. Miejsce to prowadzone jest przez ludzi dzielących swoją pasję od trzech pokoleń. Na południowych zboczach winnicy dojrzewają wyborne winogrona, z których gospodarze produkują doskonałe trunki, a w ulach pracowite pszczoły wytwarzają słodki i aromatyczny miód. Pasieka oferuje ciekawe warsztaty prezentujące proces produkcji miodu i tajniki apiterapii. Z kolei w winnicy prowadzone są degustacje z komentarzem oraz warsztaty  z zakresu enoterapii. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, by dowiedzieć się więcej o pszczelarstwie i produkcji wina.

Pszczelarz

Podhale…

Przemierzając Orawę warto odwiedzić Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej -  fascynujące muzeum, czynne od 1955 r. Opowiada ono o bogatej kulturze regionu, jego dziejach, architekturze oraz życiu mieszkańców Orawy. W dawnych orawskich chałupach i zagrodach odbywają się też warsztaty pozwalające w pełni zgłębić tradycje tej części Małopolski, ale także na własnej skórze doświadczyć tego, jak toczyło się tu życie przed laty. Młocka zboża, mielenie w żarnach, wyrabianie ciasta i pieczenie orawskich moskoli, proces obróbki lnu i czesania własnego  płótna, szycie przytulanek z gałganków, wykonywanie ozdobnych kwiatów z bibuły, malarstwo na szkle – to tylko niektóre aktywności, w których można uczestniczyć podczas zajęć w skansenie. Ciekawie przedstawia się również oferta dla osób niewidomych i niedowidzących, dla których przygotowano specjalny program - Dotykam, więc jestem…

Kwaśne mleko w kubku

Z kolei w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju w ramach programu lekcji muzealnych i warsztatów odbywają się twórcze zajęcia z malarstwa na szkle. Ta charakterystyczna dla Podhala technika malarska wymaga dużej precyzji i cierpliwości, ale własnoręczne wykonanie malowidła przynosi ogromną satysfakcję. W muzeum zgłębić można też tajniki plastyki obrzędowej, a nawet dawnej wiejskiej mody.

Jeśli ktoś ma ochotę na podglądanie kozic i świstaków w ich naturalnym środowisku – oczywiście bezpiecznie i z dystansem - Wycieczki przyrodnicze Dzikie Tatry z przewodnikiem tatrzańskim to doskonała okazja by w kameralnych grupach stanąć twarzą w twarz z dziką przyrodą. Ofertę uzupełniają wycieczki botaniczne po tatrzańskich lasach, polanach, w krainie hal i turni, prezentacje multimedialne i szkolenia Leave No Trace.

Kozica

Małopolska Zachodnia…

Ekomuzeum to ciekawostka sama w sobie! Sieć atrakcji w terenie prezentuje „żywe” dziedzictwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe – pozwala w wyjątkowy sposób zobaczyć, poznać i doświadczyć różnych wartości regionu. Ekomuzeum Doliny Karpia zaprasza w ciekawe zakątki aby podziwiać uroki okolicy, dowiedzieć się, na czym polega gospodarka stawowa oraz posmakować lokalnej kuchni, szczególnie potraw z wyjątkowych, hodowanych na miejscu ryb. Ekomuzeum to także okazja do spotkania z pasjonatami, którzy nie tylko opowiadają o swojej działalności, prezentują niezwykłe wyroby, ale też uczą jak można je zrobić samemu. To prawdziwy skarbiec różnych aktywności, które przybliżają zanikające zawody lokalnych rzemieślników, takich jak wikliniarze w gospodarstwie wikliniarskim „Wiklinex”, gdzie obejrzeć można plantację wikliny, prześledzić proces jej obróbki i zobaczyć, na czym polega trudna sztuka wyplatania, a podczas warsztatów samodzielnie wykonać prawdziwe cudeńka.

Wyplatanie z wikliny

Z kolei w Pracowni Ceramicznej Farfurka w Witanowicach poznamy techniki pracy z gliną oraz poszczególne etapy tworzenia ceramiki użytkowej i artystycznej, a w Galerii Sztuki „Bałysówka” w Tomicach, urządzonej w zabytkowym drewnianym domu, podczas warsztatów ceramicznych poznamy ciekawy japoński sposób wypalania ceramiki RAKU. Gospodynią miejsca jest artystka Mira Sabatowicz. Fantastycznie i twórczo spędzimy czas w Pracowni Twórczej Bę202 w Bęczynie. Powstała ona z myślą o artystycznej edukacji dzieci i dorosłych. Pod opieką artysty plastyka bez trudu można rozwinąć  swoje umiejętności, szkoląc warsztat i stymulując wyobraźnię. Artyści Pracowni zajmują się grafiką 2D i projektowaniem, ich prace cechuje oryginalność w podejściu do formy, a dewizą jest minimalizm i prostota. Na miejscu można zakupić oryginalne wyroby artystyczne inspirowane sztuką ludową, sygnowane przez uznanego artystę Borysa Fiodorowicza.

Gliniana rzeźba

Koło garncarskie

Fascynatów geologii i historii zainteresuje z pewnością oferta warsztatów edukacyjnych w Bolęcinie - Wiosce pod Skałą. Odkryć tam można najdawniejsze dzieje  i geologiczną historię okolicy. Na  uczestników gier terenowych czeka zabawa w odkrywców prehistorycznych stworzeń, spacer po dnie morza triasowego i skoki po najwyższej  w okolicy wydmie polodowcowej.  Czas spędzony w Bolęcinie umili dodatkowo smaczny regionalny posiłek i możliwość rozpalenia ogniska.

Budynek galeri

Ziemia sądecka…

Kasina Wielka, Kasinka Mała, Lubomierz, Olszówka, Mszana Dolna i Niedźwiedź – w tych sześciu zagórzańskich miejscowościach można poszukiwać skarbów, podążając za wskazaniami questu! Zagórzańskie questy to prawdziwa uczta dla ciała i ducha – świetna zabawa dla młodszych i starszych ekoturystów. Przewodnikiem po wyprawach questowych jest Jasiek – Góral Zagórzański, który w wierszowanych tekstach wskazuje każdemu odkrywcy drogę do skarbu. Każdy, kto zdecyduje się podjąć odszukania ukrytego skrzętnie skarbu, może zdobyć dodatkową nagrodę. Ulotki questowe dostać można  we wszystkich zagórzańskich siedzibach gmin  wraz z ulotką, w której – razem z Jaśkiem – będzie można kompletować zagórzańskie korale. Warto wiedzieć, że za zebranie całego sznura przewidziane są dodatkowe nagrody.

Będąc w okolicy, po emocjach związanych z rozwiązaniem questowych zagadek, warto skorzystać z bogatej oferty warsztatów dostępnych w Zagórzańskich Dziedzinach. W Bazie Lubogoszcz na ścieżce edukacyjnej można zapoznać się z głównymi gatunkami lasotwórczymi, uświadomić sobie złożoności  wzajemnych powiązań organizmów w ekosystemie leśnym, nauczyć się rozpoznawania gatunków drzew i krzewów oraz budowy lasu. Wspólnie z Zagórzańskimi Dziedzinami oraz Muzeum Orkana w Rabce organizowane są tu warsztaty rękodzielnicze, artystyczne, muzyczne, taneczne, kulinarne, rękodzielnicze i edukacyjne.

Warsztaty rękodzielnicze

Szerszą ofertę warsztatów artystycznych i edukacyjnych w każdym subregionie Małopolski znajdziecie w przewodnikach „Podróżuj po Małopolsce  w rytmie eko” Ruszajcie w podróż po regionie i doświadczajcie wszystkimi zmysłami otaczającej przyrody, kultury i tradycji. W Małopolsce jest jeszcze tak wiele do odkrycia!

 

 


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści