Łopuszna

Drewniany kościół o jasnych ścianach i ciemnym dachu, z wieżą. Przy nim kilka drzew oraz drewniane ogrodzenie na kamiennej podmurówce. W tle widać góry.
Wieś w gminie Nowy Targ. Miejscowość położona jest w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej nad Dunajcem, u podnóża Gorców.

Jej zabudowa ciągnie się wzdłuż potoku Łopuszanka, w głąb Gorców. Niektóre jej osiedla, jak np. Zarębek Wyżni i Koszary Łopuszańskie, położone są wysoko na zboczach Gorców, odosobnione od reszty wsi. Z miejscowości doskonałe widoki na Tatry i to nie tylko z wysoko położonego Zarębku Wyżniego, ale równieżz osiedli w dolinie Łopuszanki. 

Atrakcyjne położenie miejscowości i baza noclegowa sprawiają, że jest ona dobrą bazą wypadową do zwiedzania Gorców. Wychodzą stąd 2 szlaki turystyczne: niebieski – z Łopusznej przez Bukowinę Waksmundzką i polanę Świderową na Turbacz, czarny – z Łopusznej obok Pucołowskiego Stawku do skrzyżowania z czerwonym szlakiem na polanie Zielenica. Główną atrakcją miejscowości jest XV-wieczny gotycki kościół drewniany pw. Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata. W Łopusznej znajduje się również tzw. dwór Tetmajerów z ok. 1790 r. (przebudowany pod koniec XIX w.), który przez pewien czas należał do Leona Przerwy-Tetmajera.Dwór obecnie jest filią Muzeum Tatrzańskiego i znajduje się w nim etnograficzne muzeum. 

Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. W Łopusznej dorastał, uczęszczał do szkoły powszechnej i mszę prymicyjną odprawił ks. Józef Tischner. Tischner często podchodził szlakiem niebieskim z Łopusznej do Kaplicy Papieskiej na Turbaczu. W kaplicy na Turbaczu odprawiał co roku, w drugą niedzielę sierpnia, mszę św. dla „ludzi gór”.

Multimedia


 

Powiązane treści