You are here:
Back

Rowerem na majówkę

Rowerem na majówkę

Rowerem na majówkę z Krakowa do Zalipia
Majówka, wiosna, słońce… Planujecie majówkę na rowerze i szukacie pomysłu na ciekawą trasę? W naszym artykule podpowiadamy kilka kierunków na wiosenną rowerową wycieczkę po Małopolsce.

Gdzie na majówkę rowerem? 4 pomysły na wycieczkę po Małopolsce

Majowa pogoda zazwyczaj jest doskonała na dłuższą lub krótszą rowerową wyprawę. Zainspiruj się naszymi propozycjami i spędź majówkę na rowerze!

1. Z Krakowa do Zalipia

Chyba nie trzeba nikogo zachęcać do wycieczki do Zalipia! Odkąd tylko powstały nowe trasy rowerowe w ramach sieci VeloMałopolska, rower stał się doskonałym środkiem dotarcia z Krakowa do tej najbardziej "instagramowej" wioski świata:

 

Od czasu nagrania powyższego filmu sporo się zmieniło - przybyło ok. 20 km nowych asfaltów na wałach w ramach Wiślanej Trasy Rowerowej (VeloMetropolis). Pomimo brakujących 10 km tej trasy na terenie Krakowa już teraz gorąco namawiam do przejechania jej aż spod samego Wawelu. Powrót do Krakowa proponuję pociągiem Kolei Małopolskich z Bogumiłowic, ew. z Tarnowa (drogi rowerowe dość słabe, ale samo miasto naprawdę warte zwiedzenia).

Dla tych, którzy lubią pokonywanie dłuższych dystansów, proponuję powrót rowerami aż do miejsca startu po świeżutkich odcinkach EuroVelo4: zobacz mapę. Dzięki takiej opcji można zatoczyć sporą pętlę po VeloMetropolis i VeloDunajec, w sporej części poza ruchem samochodowym.

 

Typ roweru: dowolny (jedyna trudność do schodki na wały z Al. Pokoju w Krakowie)

Stopień trudności: łatwa

GPX do pobrania / podgląd trasy

 

2. Szlak Wokół Tatr + nowe odcinki VeloDunajec

Genialnego odcinka Szlaku Wokół Tatr poprowadzonego po dawnym śladzie kolejki wąskotorowej z Nowego Targu do słowackiej Trsteny chyba nie trzeba nikomu przedstawiać - opis tego odcinka znajdziecie na www.szlakwokoltatr.eu. Polecamy go zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, ze względu na płaski profil i poprowadzenie poza ruchem samochodowym.

Warto wiedzieć, że w 2018 r. oddano do użytku kolejną część tego szlaku, zdecydowanie bardziej stromą, za to z imponującymi widokami na Spisz, Gorce i Tatry. I to właśnie po tym nowym odcinku oraz po świeżo wybudowanych fragmentach VeloDunajec proponuję Wam pętlę. Oprócz świetnych asfaltów i prawdopodobnie najbardziej stromej drogi rowerowej w Polsce będziecie mieć okazję podziwiać Przełom Białki, zbiornik Czorsztyński i zabytki takie jak zamek w Niedzicy czy kościół w Harklowej i Dębnie.

Typ roweru: trekking (ze względu na szutrowy odcinek SWT z Nowego Targu do Gronkowa lub dojazd do Przełomu Białki).

Stopień trudności: trudna (ze względu na przewyższenia).

GPX do pobrania / podgląd trasy


Szlak_Wok_Tatr__nowe_odcinki_Velo_Dunajec.jpg

 

3. Pętla po nowych i starych odcinkach Wiślanej Trasy Rowerowej (WTR)

Jeśli ktoś nie wie, to do 2016 roku przebieg WTR w Małopolsce był wyznaczony trochę inaczej niż dzisiaj. Moim zdaniem warto wykorzystać oba warianty, zarówno ten nowy na lewym brzegu, jak i ten już trochę zapomniany na prawym brzegu (przez Stawy Zatorskie) i tym samym zrobić sobie majówkę na rowerze po pętli wzdłuż Wisły ze startem / metą w Oświęcimiu. To propozycja na bardzo płaską i niespieszną wycieczkę po meandrach i starorzeczach Wisły, z możliwością odbicia do Zatoru i zwiedzeniem Oświęcimia (koniecznie zajrzyjcie na Rynek, zamek i bulwary Soły).

Typ roweru: trekking (ze względu na drogę gruntową przez Stawy Zatorskie, reszta to  asfalt oraz ciągi pieszo-rowerowe w Oświęcimiu).

Stopień trudności: łatwa.

GPX do pobrania / podgląd trasy

 

Pętla po nowych i starych odcinkach Wiślanej Trasy Rowerowej (WTR)

 

4. Nowy Sącz - Stary Sącz po EV11 oraz VeloDunajec

Ostatnia propozycja na majówkę na rowerze to krótka wycieczki po nowych trasach VeloMałopolska, jakie powstały w ubiegłym roku na terenie Nowego i Starego Sącza. Start/meta spod ruin zamku w Nowym Sączu, gdzie będziecie mogli zaobserwować budowę nowego odcinka VeloDunajec / EuroVelo11 pod mostem “heleńskim”. :-)

Co spotkacie po drodze oprócz genialnej trasy? Klimatyczne Bobrowiska położone malowniczo przy ujściu Popradu do Dunajca, kąpielisko na Stawach, malowniczy Stary Sącz i Ołtarz Papieski. Aha - uważajcie na wzmożony ruch - ta trasa jest tak popularna, że potrafi się korkować. Zalecam wrzucenie tempa piknikowego i delektowanie się krajobrazami po drodze, dzięki gładkim i płaskim asfaltom nie trzeba patrzeć pod koła. :-)

Trasa jest krótka, więc jeśli szukacie jej urozmaicenia to polecam mapę rowerową przygotowaną przez Urząd Miasta w Starym Sączu.

 

Typ roweru: dowolny.

Stopień trudności: łatwa

GPX do pobrania / podgląd trasy

 

Nowy - Stary Sącz po EV11 oraz VeloDunajec.JPG

Velo Małopolska narowery@umwm.malopolska.pl

 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>