Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Galeria Władysława Hasiora Muzeum Tatrzańskie Zakopane

Galeria Władysława Hasiora Muzeum Tatrzańskie Zakopane

budynek galerii Władysława Hasiora w Zakopanem otoczonej drzewami

ul. Jagiellońska 18b, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182066871
Obrazy, kolaże, instalacje. 150 prac inspirowanych podróżami i przyrodą można obejrzeć w autorskiej galerii Władysława Hasiora w Zakopanem.

Władysław Hasior urodził się w 1928 roku w Nowym Sączu, a w roku 1952 ukończył naukę w zakopiańskim Państwowym Liceum Technik Plastycznych, gdzie uczył się pod kierunkiem wybitnego nauczyciela i artysty, Antoniego Kenara. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u profesora Mariana Wnuka zakończył uzyskaniem dyplomu w roku 1958, a rok później znalazł się w pracowni Ossipa Zadkine’a w Paryżu. Wcześniej związał się z zakopiańskim Państwowym Liceum Technik Plastycznych i przez wiele lat był nauczycielem kolejnych pokoleń uczniów tej szkoły. Zmarł w 1999 roku.

Hasior był światowej klasy rzeźbiarzem, malarzem i scenografem. W swoich pracach łączył surrealizm, rzeźbę abstrakcyjną z tradycyjnym rzemiosłem ludowym, wykorzystując przedmioty gotowe (ready-made) i tworząc trójwymiarowe kompozycje na zasadzie kolażu (tzw. asamblaż). Przedmioty do dzieł zbierał w swoim domu w Zakopanem.

Działalność galerii zainaugurowano w lutym 1985 roku. Znalazły w niej swoje miejsce sławne sztandary, kompozycje przestrzenne, rzeźby, których tworzywem są różnorakie materiały, zwyczajne przedmioty, często rupiecie, które w rękach artysty nabierają nowych znaczeń. Opatrzone metaforycznymi, dowcipnymi, przekornymi tytułami skłaniają do zastanowienia nad światem współczesnym i sztuką.

Galeria jest dzisiaj filią Muzeum Tatrzańskiego i powstała w dawnej leżakowni sanatorium „Warszawianka”, wybudowanej w roku 1935 według projektu Wacława Nowakowskiego. Drewniana leżakownia miała dwie kondygnacje, od południa przeszklone. Dzięki adaptacji powstały wielopoziomowe wnętrza, spełniające funkcję sal wystawowych, często sali koncertowej oraz mieszkania i pracowni artysty.

„Hasior to krewny późnośredniowiecznych plastyków-poetów– pisał o artyście historyk sztuki Marek Rostworowski – ewokujących piękny i potworny świat łączący rzeczywistość z metaforą i zaświatem, mający oczarować człowieka nękanego rzeczywistością i tęskniącego za jej przekroczeniem – epoka Hieronima Boscha, Bruegla, czarownic czy hiszpańskich lubowników męczeństw. […] Żadna rzecz nie jest u niego tym, czym jest, ale tym, czym może ją widzieć niekontrolowana wyobraźnia. To jest bajka jeszcze i dlatego, że w zdaniach Hasiora wyrazy znaczą co innego niż każdy z osobna”.

.

Powiązane treści