Świąteczne prezenty z Małopolski - co warto kupić?

Dwa szklane aniołki.
Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas wyjątkowy czas, zatem wyjątkowe też powinny być prezenty, które szykujemy najbliższym. Sprawdźcie nasz regionalny prezentownik, w którym znajdziecie unikatowe produkty z lokalnych manufaktur, warsztatów rzemieślniczych czy małych, rodzinnych produkcji. Wszystkie są wyrazem tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie, talentu i dziełem ludzkich rąk, których ruchy wyznacza serce osadzone w lokalności Małopolski. Od serca do serca - tak proponujemy wybrać Wam najpiękniejsze prezenty rodem z naszego regionu.

Małopolska w kwestii prezentowej ma Wam do zaoferowania niezwykle bogatą gamę produktów. Począwszy od tych kulinarnych, idąc przez biżuterię i sztukę, aż po naturalne kosmetyki i na ubraniach kończąc. Jeśli chcecie powiedzieć drugiej osobie, jak jest dla was ważna, spójrzcie na poniższą listę małopolskich prezentów. Może Was zainspirujemy do czegoś zupełnie nowego pod choinką?

Miody z małopolskich pasiek

Jeśli chcecie komuś wlać trochę miodu na serce, to ten z małopolskich pasiek idealnie się do tego nadaje! Miody spadziowe z Beskidu Sądeckiego i Niskiego pachną lasem i ziemią, a ich smaku nie da się porównać z żadnym innym. Możecie wybrać też miód leśny z Podksięża, albo od Morawskich z pasieki, która leży w sercu Beskidu Niskiego. Ten słodki małopolski prezent kupicie bezpośrednio od producentów na stronach internetowych, ale możecie też szukać ich w sklepach ze zdrową żywnością lub na targowiskach. Na targu pod Halą Grzegórzecką w Krakowie lub na Starym Kleparzu miody sprzedają także osoby produkujące to płynne złoto w niedużych ilościach, w swoich przydomowych pasiekach. Warto i taki słoiczek nabyć! 

Czerwone drewniane korale

Czerwone korale są symbolem Małopolski. Będące elementem stroju ludowego kojarzą się pozytywnie, kobieco, z czymś co przynosi szczęście i zdrowie. Przypisywano im zdolności magiczne, a kiedy blakły, wiązano to z chorobą właścicielki. Czerwone korale nosiły góralki, krakowianki, panny młode, a ich wygląd i długość zależały od zamożności. Od kilku lat korale takie noszą też miłośniczki najnowszych trendów. Ten małopolski prezent kupić można na stoiskach w Sukiennicach, w sklepach z pamiątkami z Małopolski, na straganach z rękodziełem, a także na stronach internetowych ze strojami ludowymi. 

Naturalne małopolskie kosmetyki

Czy wiecie co jest skarbem ziemi małopolskiej? Oczywiście sól, która może być także doskonałym kosmetykiem! Jeśli szukacie właśnie takiego prezentu, koniecznie zajrzyjcie do Kopalni Soli w Wieliczce i do Kopalni Soli w Bochni. Kosmetyki na bazie soli mają właściwości detoksykujące, poprawiają kondycję naszej cery i walczą z niedoskonałościami skóry. Jeśli nie zdążycie do kopalni soli podjechać (chociaż bardzo Was namawiamy!) to bez problemu możecie nabyć takie naturalne kosmetyki w sklepie internetowym. Ale pamiętajcie, że nie tylko solnymi kosmetykami Małopolska stoi! Coraz popularniejsze stają się plantacje lawendowe, na których można zaopatrzyć się w mydła, octy i masła do ciała na bazie tej rośliny. A jeśli będziecie kupować miody od lokalnych producentów, zapytajcie również o kosmetyki - wiele małopolskich pasiek ma w swojej ofercie zestawy kosmetyków miodowych!

Rękawice furmańskie

Grube wełniane rękawice z jednym palcem, które powstają u czarnych górali, całkiem niedawno zrobiły furorę za oceanem. Wszystko za sprawą amerykańskiego senatora i kandydata na prezydenta USA Bernie Sandersa, którego rodzina wywodzi się ze Słopnic koło Limanowej. Rękawice furmańskie z Łomnicy-Zdrój i Piwnicznej-Zdrój mają swoją długą historię. Robiło się je na tych terenach od zawsze. Do ich wyrobu wykorzystywano wełnę z polskich owiec, hodowanych tutaj od zarania dziejów. Dlaczego nazywa się je furmańskie? Bo zakładali je głównie furmani, którzy pracowali ciężko przy zwózce drewna z lasu. Tradycja ich wytwarzania jest wciąż kultywowana i dziś te ciepłe rękawice są nie tylko unikatową wizytówką regionu, ale także idealnym prezentem z Małopolski. Do rękawic można dokupić czapkę, kapcie albo zarękawki. Rękawice są jednym z setek małopolskich wyrobów rękodzieła, które stać się mogą oryginalnymi prezentami dla najbliższych.

Obwarzanek krakowski

Obwarzanek krakowski jest znany od Bałtyku aż do Tatr. Receptura jego wytwarzania jest wciąż pilnie strzeżona. Wiadomo na pewno, że koniecznie trzeba go obwarzyć, czyli przed wsadzeniem do pieca sparzyć wrzątkiem. Tylko tak osiągnie doskonały smak, który dał mu należne miejsce w kulinarnej historii Krakowa. Wydaje się banalny, bo prócz mąki, osolonej wody i drożdży potrzebuje tylko miłości. No, może jeszcze odpowiedniego skręcenia w pukle i posypania sezamem, czarnuszką bądź solą. O jego randze świadczą nie tylko liczne uchwały i przywileje, ale i słowa Józefa Piłsudskiego, który dostrzegł w nim metaforę kraju: Polska jest jak obwarzanek – to, co wartościowe, jest na brzegu, a w środku dziura. Możecie je kupić w krakowskich piekarniach lub z wielu charakterystycznych wózków mobilnych, które znajdziecie niemal na każdym rogu w mieście. A jeśli macie ochotę poszerzyć wiedzę na temat tego wypieku, zajrzyjcie koniecznie do Żywego Muzeum Obwarzanka w Krakowie. To też może być super pomysł na prezent - wizyta w muzeum i wspólne pieczenie obwarzanków.

Słodki Wawel

Batonik Danusia, karmelki fistaszkowe, raczki czy kukułki. Kultowa Mieszanka Krakowska, słynne malagi, tiki taki i kasztanki. Produkty krakowskiego Wawelu są już niemal flagowe. Ta najstarsza fabryka cukiernicza w Polsce została założona przez Adama Piaseckiego w 1898 roku, a pierwszy sklep mieścił się w kamienicy przy Rynku Głównym. Dziś produkcja przeniosła się do Dobczyc, ale krakowski duch wciąż w tych słodyczach drzemie. Kupić je można w każdym niemal sklepie spożywczym. Ze swojej strony polecamy wizytę w którymś ze sklepów firmowych firmy Wawel, bo tam możecie nie tylko zakupić topowe produkty, ale także usiąść w firmowej kawiarni na filiżankę pysznej, gęstej czekolady. Słodyczy w życiu nigdy dość, a te z krakowskiej fabryki Wawel są zwyczajnie niezwyczajne! 

Wino z małopolskich winnic

Nie trzeba jechać do Francji czy Włoch, by wypić kieliszek dobrego pino grigio, chardonnay czy merlota. Jeśli chcecie poczuć wino, które ma smak polskiego sadu, małopolskiej ziemi i lokalnych minerałów, koniecznie odwiedźcie małopolskie winnice. Winiarstwo w naszym regionie odradza się wyjątkowo szybko i dynamicznie. Dziś województwo liczy ponad sto winnic, z których już przeszło 60 znajduje się na fantastycznym Małopolskim Szlaku Winnym. To pięknie położone miejsca, wpisane w lokalny pejzaż z widokiem na Gorce, Tatry, małopolskie łąki, lasy i domy. To historie winiarzy, którzy czasami rzucili całe dotychczasowe życie, by odtwarzać dawne tradycje winiarskie. Dobrym pomysłem na prezent będzie wizyta w którejś z małopolskich winiarni i zakup trunków. To połączenie smakowania lokalności z doświadczaniem nowych miejsc - jak dla nas idealna kombinacja! 

Ceramika z Lanckorony

Lanckorona to miasteczko drewnianej architektury z XIX wieku, pięknej ceramiki i pięknych ludzi, którzy w swoich małych pracowniach tworzą ceramiczne anioły, koty, gołębie i cudowne serwisy obiadowe czy śniadaniowe. Czasami to jedyne w swoim rodzaju cudeńka, które zachwycają unikatowością i oryginalnymi wzorami. Do każdej pracowni można zajrzeć, porozmawiać z artystą i wrócić z ceramicznym prezentem do domu. 

Rzeźbione w drewnie

W malowniczej miejscowości Jerzmanowice na wyżynie Jurajskiej, między Krakowem, a Olkuszem znajduje się raj, w którym rzeźbi się w drewnie zarówno przedmioty codziennego użytku, meble, jak unikatowe dodatki. Znajdziecie tu niemal wszystko, co może powstać  z połączenia rzeźby i drewna - oryginalne i niepowtarzalne szachy, szkatułki, kuferki, niciarki, karciarki, regionalnie rzeźbione laski i zabawki. A wszystko to w bezpośrednim sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego. Czy nie brzmi to jak idealny pomysł na wycieczkę i jednocześnie na prezent? 

Ręcznie robione ozdoby choinkowe

W Małopolsce wciąż są zakłady, w których wyrabia się ręcznie ozdoby choinkowe. Mają tradycyjne kształty i kolory, ale też widać w nich znajomość najnowszych trendów. Wśród szklanych ozdób można znaleźć praktycznie każdy kształt - od bałwanków i zwierząt, aż po anioły. Wszystkie łączy bogata, ręczna dekoracja i niepowtarzalne wzornictwo. Zakład produkcyjny znajduje się we wsi Bębło w 20 kilometrów za Krakowem, a jego pracownicy prowadzą także warsztaty zdobienia ozdób.

Folklor w Małopolsce niejedno ma imię 

Prezenty z nutką folkloru góralskiego to idealny pomysł na niebanalny podarunek świąteczny. Ręcznie robione z owczej wełny swetry, czapki, skarpety, kamizelki i kapcie można kupić na stoiskach pod Tatrami, a także przy bacówkach. Dla tych, którzy lubią łączyć tradycję z nowoczesnością i bawić się modą, świetnym pomysłem będą odzież i dodatki inspirowane góralskim folklorem. Feeria barw, ręczne hafty i przepiękne wzory - to folkowy strzał w prezentową dziesiątkę!

Zakopiańskie Centrum Kultury stworzyło nowy, wyjątkowy projekt dla wszystkich zainteresowanych zakopiańską sztuką, kulturą i góralską tradycją. Na dedykowanej stronie internetowej w jednym miejscu znajdziecie dzieła sztuki ludowej i współczesnej, a także produkty sygnowane Marką Zakopane. Poczytacie też o ważnych inicjatywach kulturalnych i poznacie sylwetki zakopiańskich twórców. Platforma sprzedażowa dostępna jest pod adresem www.zakopane-sklep.pl. Sklep internetowy daje możliwość nabycia produktów dostępnych w już działającym „Bazarze Sztuki” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, w „Galerii Sztuki Ludowej” w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór oraz w przestrzeni Centrum Informacji Turystycznej.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets