Szlakiem winnic w Małopolsce - naturalnie!

Aleja w winnicy - po obu stronach ścieżki krzewy winorośli z zielonymi owocami, w prawym dolnym rogu logo - napis Małopolska naturalnie
Jeśli lubicie niespieszne podróżowanie, podziwianie pięknych, sielskich widoków i bliski kontakt z naturą, a przy okazji chcecie skosztować lokalnych specjalności koniecznie zaplanujcie podróż szlakiem małopolskich winnic. To magiczne miejsca gdzie nie tylko możecie podziwiać uprawę winorośli i przecudne widoki ze zboczy wzgórz, liczyć na gościnność gospodarzy, dowiedzieć się czegoś więcej o powstawaniu wina, spróbować doskonałych trunków i naturalnych przekąsek, ale także doskonale wypocząć na łonie przyrody.

Choć może się to wydać zaskakujące winiarstwo na południu Polski ma wielowiekowe tradycje. Przed wiekami winorośl uprawiano głównie w winnicach przyklasztornych, dziś w regionie funkcjonuje ponad sto winnic, a 50 należy do Małopolskiego Szlaku Winnego, który jest jednym z Turystycznych Skarbów Małopolski! Najwięcej winnic zlokalizowanych jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz na południe od Tarnowa. Tereny te są bardzo przyjazne dla uprawy winorośli ze względu na stosunkowo łagodny klimat oraz ukształtowanie terenu. Południowe zbocza wzgórz sprzyjają dojrzewaniu dorodnych i soczystych winogron. Lato to idealny czas, by na własne oczy podziwiać piękno tego niecodziennego krajobrazu i poczuć się jak w odległej Toskanii, nie opuszczając granic naszego kraju. Ale jak najlepiej zaplanować wycieczkę po małopolskich winnicach? To podróżnicze wyzwanie można podjąć na dwa sposoby. Można wyznaczyć sobie dedykowaną enoturystyczną trasę i odwiedzać zlokalizowane blisko siebie winnice. W tym przypadku jako środek lokomocji doskonale sprawdzi się rower, a niezwykle pomocny może okazać się Przewodnik Rowerowy Małopolski Szlak Winny, który zawiera ciekawe propozycje tras i pętli rowerowych z przystankami w winnicach. Ślady GPX do pobrania z pewnością pomogą w nawigacji na trasie i nie pozwolą się zgubić. Tych, którzy jako cel swojej podróży wybiorą okolice Tarnowa z pewnością zainteresuje sieć szlaków rowerowych Enovelo. Na proponowanych trasach z pewnością nie zabraknie  atrakcji turystycznych i okazji by zatrzymać się w urokliwych, okolicznych winnicach. Winnice można zwiedzać również niejako przy okazji. Planując wycieczkę w danym rejonie Małopolski warto sprawdzić gdzie w okolicy uprawia się winorośl i wytwarza wyśmienite trunki. Świetnie smakują degustowane na miejscu, tam gdzie powstają, ale mogą stanowić również doskonałą pamiątkę z podróży. W regionie uprawia się wiele gatunków winogron, z których w wyniku fermentacji powstają doskonałe wina. Utarło się przekonanie, że udają się tu przede wszystkim wina białe, ale również koneserzy czerwonych nie będą mieli powodów do narzekania. Jakościowo małopolskie wina nie odbiegają od niemieckich rieslingów i innych  trunków z północnych regionów winiarskich, których smak determinuje nieco bardziej surowy klimat niż choćby w krajach basenu morza śródziemnego. Bogactwo aromatów i wyższa kwasowość z pewnością zadowolą smakoszy win wytrawnych. 


Niezależnie od tego kiedy i w jaki sposób chcecie zwiedzać małopolskie winnice, warto wcześniej przygotować się do wycieczki. Pamiętajcie, że winnice to przede wszystkim gospodarstwa, które nie zawsze otwierają swoje podwoje dla turystów. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić kiedy można odwiedzić winnicę i często umówić swoją wizytę z gospodarzami. Nie warto się jednak obawiać, bo z pewnością możemy liczyć nie tylko na ich gościnność, skorzystać z wiedzy na temat winiarstwa, degustować wino i lokalne przysmaki, ale przede wszystkim spędzić miło czas w pięknych okolicznościach przyrody. Winiarze często rozszerzają swoją działalność o agroturystykę, warsztaty i prelekcje, różnego rodzaju wydarzenia artystyczne, koncerty, a nawet oferują niecodzienne przestrzenie eventowe do organizacji własnych uroczystości! Przykładowo: w Winnicy Chronów znajdziecie wygodny nocleg, w Winnicy Janowice weźmiecie udział w festiwalu muzycznym Vitis Music Sfera Festival, a w Winnicy Jura możecie urządzić nawet własny ślub! Uwierzcie, że klimat koncertu wysłuchanego wśród winorośli, rodzinna uroczystość w niecodziennym miejscu,  albo spotkanie z lokalnymi zwyczajami podczas pikników to wrażenia, których nigdy nie zapomnicie! Różnego rodzaju otwarte eventy to też świetny moment na odwiedzenie winnic, możemy mieć wówczas pewność, że obejrzymy je w pełnej okazałości. Jeśli natomiast preferujecie nieco bardziej kameralne zwiedzanie, koniecznie umówcie się wcześniej z gospodarzami. Co roku na Małopolskim Szlaku Winnym organizowane są Dni Otwartych Winnic. Podczas spotkań organizowanych w różnych lokalizacjach można nie tylko rozsmakować się w lokalnych winach, dowiedzieć na ich temat nieco więcej, ale również świetnie się bawić. Pamiętajcie jednak o tym, że wydarzenia w ramach cyklu są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy. Warto więc śledzić informacje w sieci, by nie przegapić zapisów. 


Jeśli nabraliście ochoty na wizytę w winnicy i degustację małopolskich win – nie zwlekajcie! Lato i początek jesieni to idealny czas na wycieczkę w duchu slow i rytmie eko! Dlatego zapraszamy do małopolskich winnic – naturalnie!

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets