Róża, lilia, bratek... Noc Cracovia Sacra spleciona z wyjątkowymi roślinami

Bogato zdobione polichromowane wnętrze kościoła i ołtarz główny w klasztorze benedyktynek w Staniątkach
Róża – czyim jest atrybutem? Co symbolizują lilia i malwa. Jakie znaczenie mają pierwiosnek, a co oznacza bratek? Barwne kwiaty w witrażach, kwieciste łąki na obrazach, malownicze łodygi oplatające kamienne arkady i kolumny - to częsty widok w sakralnych przestrzeniach. Niestety, wielu z nas zapomniało, że wiele gatunków kwiatów i ziół, a nawet ich kolorystyka, mają ukryte znaczenie! Niegdyś symbolika roślinna była powszechną wiedzą, jednak dzisiaj stała się znana nielicznym. Chcecie dołączyć do grona wtajemniczonych? Zapraszamy na Noc Cracovia Sacra.

Co roku Noc Cracovia Sacra odbywa się 14 i 15 sierpnia w krakowskich wnętrzach sakralnych. W tym roku jej motywem przewodnim jest „Symbolika roślinna w sztuce sakralnej”. Poprzez liczne wystawy tematyczne, zwiedzanie z przewodnikiem, czy koncerty, niezwykła symbolika roślinna stanie się dla nas bardziej zrozumiała.

Noc Cracovia Sacra - nie tylko w Krakowie

Noc Cracovia Sacra 2023 wyróżnia się od poprzednich edycji tym, iż przekracza granice Krakowa. Wielkim zaangażowaniem wykazali się ojcowie Cystersi z Mogiły, siostry Benedyktynki ze Staniątek oraz ojcowie Benedyktyni z Tyńca. Świątynie należące do tych zakonów są bogate we florystyczne akcenty. W 16. edycji Nocy Cracovia Sacra będziemy mieli okazję odwiedzić ponad 20 niezwykłych miejsc. Oprócz kościołów przestrzenią wystaw będą też muzea, czy ośrodki kultury.

Uroczysta inauguracja odbędzie się 14 sierpnia o godzinie 15, podczas której wystąpi Chór i Orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Koncert odbędzie się przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci Bazyliki ojców Paulinów „Na Skałce”.

Taka noc zdarza się tylko raz w roku

Program Nocy jest bardzo niezwykle bogaty i odbywa się w różnych miejscach. Dlatego też warto się z nim zapoznać i wybrać tę aktywność, która najbardziej nas interesuje. Oto miejsce, gdzie odnajdziemy wszystkie propozycje: www.krakowskienoce.pl/noc_cracovia_sacra2023/273527,0,1,program.html

Osoby łaknące muzyki mają do wyboru ponad 10 koncertów. Większość z nich nawiązuje do motto wydarzenia poprzez tekst, ornamentykę lub narrację. Szczególnie ciekawym koncertem będą „Mistyczne kwiaty Wyspiańskiego”, podczas którego muzyka chóralna przeplatana będzie ze słowem z listów i dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Oprócz tego usłyszymy solowe mini koncerty organowe, muzykę kameralną, dzieła współczesnych kompozytorów oraz pieśni maryjne.

15 sierpnia to w kościele katolickim święto Matki Boskiej Zielnej, dlatego w ten dzień szczególnie podkreślana jest osoba Maryi, a święto idealnie wpasowuje się w temat wydarzenia. Koncerty łączą się z tematyką ziół oraz uwielbieniem Maryi.

Tajemnice druku i wzornictwa

Ciekawym i niezwykle kreatywnym elementem Nocy będą warsztaty. W krakowskim klasztorze karmelitów „Na Piasku” odbędą się zajęcia kaligraficzne i „Sztuka książki”, czyli warsztaty druku książki europejskiej i azjatyckiej. Z kolei w opactwie tynieckim uczestnicy warsztatów będą mogli ozdobić torby płócienne romańskim wzornictwem roślinnym.

W Ośrodku Kultury ARTzona warsztaty na czasie, gdyż Magdalena Petryna pokaże jak zrobić bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej. Drugiego dnia, warsztaty z układania bukietów połączone będą z opowieściami o tradycjach na święto 15 sierpnia i odbędą się w kościele Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Łobzowskiej w Krakowie.

Największa różnorodność dotyczy wystaw. Są one we wnętrzach budynków bądź w plenerze. Większość z nich dostępna będzie przez dwa dni, lecz niektóre będzie można oglądać tylko przez jeden dzień. Przybliżą one odbiorcom symbolikę roślin w poszczególnych religiach świata, motywy roślinne używane w sztuce sakralnej, symbolikę granatu w chrześcijaństwie oraz zaznajomią z motywami roślinnymi w twórczości Stanisława Samostrzelnika, Stanisława Wyspiańskiego i Jana Bukowskiego. Tematyka wystaw poszerzona będzie o tematy poboczne: druk, góry, haft oraz skarby klasztorne nie pokazywane na co dzień.

Wnętrza żywe niczym kwiaty

Oprócz zwiedzania wystaw czasowych organizatorzy zachęcają do poszukiwania motywów florystycznych w świątyniach goszczących wystawy. Wyjątkowymi miejscami pod tym względem są bazylika św. Franciszka z Asyżu oraz opactwo cystersów w Mogile.

Bazylika Franciszkanów pokryta jest barwną polichromią roślinną i geometryczną autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Tutaj każdy kwiat ma znaczenie, np. malwy symbolizują boleść błogosławionej Salomei, białe i fioletowe irysy cierpienie i mękę Chrystusa na krzyżu, a bratki wierność i Trójcę Świętą. Na jego słynnych witrażach zdobnictwo florystyczne również dopasowane jest do życia i charakteru świętych na nich przedstawionych.

Opactwo Cystersów nie jest już tak barwne, ale polichromia florystyczna jest kunsztownie namalowana pod łukami, na sklepieniach oraz jako obramowanie portali, co daje efekt podkreślenia kształtów i brył świątyni.

Warto również wybrać się do synagogi Tempel, gdyż w judaizmie wzornictwo geometryczno-roślinne jest wyjątkowo bogate. Tutaj polichromie zajmują większość powierzchni wnętrza.

Tajemnice Nocy Cracovia Sacra

Noc Cracovia Sacra otworzy więc wiele drzwi oraz odkryje tajemnicę czegoś na co wcześniej spoglądaliśmy w kategorii tylko estetycznej. Florystyczne zdobnictwo sztuki sakralnej nie ozdabia pustki, a nadaje głębszy sens otaczanym postaciom, czy nawet fragmentom malowideł. Poprzez kreatywne warsztaty, różnorodne wystawy oraz muzykę połączoną z narracją, każdy będzie miał okazję do zapoznania się z niezwykła symboliką roślinną w sztuce sakralnej.

Więcej informacji na stronie: www.krakowskienoce.pl/noc_cracovia_sacra/273794,artykul,informacja.html

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets