Ferie 2024. Narty, łyżwy, sanki, wrotki, ale także zimowe porządki na Wawelu. W Małopolsce nie da się nudzić!

Dziewczynka rozdmuchuje śnieg
Ferie 2024. Mogą już wykrzyknąć uczniowie z Małopolski, ale także województw: wielkopolskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. 12 lutego rozpoczynają zimowy wypoczynek. Gdzie? Idealną odskocznię od nauki na pewno każdy z nich znajdzie w naszym regionie. Dzieci, ale też rodzice. Choć śniegu w miastach praktycznie nie ma, to na stokach i w ośrodkach narciarskich jest go całkiem sporo. To również wyśmienita okazja do zawarcia nowych przyjaźni. Ferie to nie czas na nudę! Dajcie się ugościć w Małopolsce!

Narty, sanki, łyżwy, rowery, wrotki, kuligi, snowtubing, termy, a może spacer smoczą ścieżką po Krakowie lub pichcenie w średniowiecznej kuchni? W Małopolsce wszystko jest możliwe. Nasz region to raj, m.in. do uprawiania turystyki górskiej, a zimą dochodzą do tego jeszcze wyjątkowe walory krajobrazowe. Można rozwijać stare umiejętności, albo próbować nowych wyzwań, na świeżym powietrzu i we wnętrzach. Na zajęciach można spędzać całe dnie, albo uczęszczać tylko na te wybrane.

Małopolska aktywnie i na sportowo

Pierwsze skojarzenie, gdy myślimy o feriach? Oczywiście narty i snowboard. W Małopolsce, co warto przypomnieć, jest kilkadziesiąt stacji narciarskich i ponad 160 km nartostrad - stromych oraz bardzo łagodnych, długich i krótkich. Dla każdego znajdzie się więc odpowiedni stok (mapę można zobaczyć tutaj). W ramach Tatry Super Ski, a więc na jednym karnecie, można szusować w aż 18 ośrodkach narciarskich, także na Słowacji. Na mniejszych, kameralnych stokach oczywiście również nie będziemy się nudzić!

Oprócz tras zjazdowych praktycznie każdy ośrodek narciarski w Małopolsce oferuje dodatkowe atrakcje, a to np. trasy narciarstwa biegowego, trasy saneczkowe, snowtubing, snow parki, zimowe przedszkola. Warto więc zerknąć na ofertę poszczególnych stacji i wybrać idealną dla siebie!

W małopolskich miejscowościach podczas ferii działać będzie sporo lodowisk. Swoich sił na lodzie można spróbować zarówno na świeżym powietrzu jak i pod dachem. W Krakowie wyjątkową frajdę może sprawić wizyta w Parku Jordana. Na tzw. Alejce Lodowej początkującym łyżwiarzom w pierwszych ślizgach mogą towarzyszyć pingwiny lub foki. Z ich wielką pomocą nauka jazdy na pewno pójdzie dużo szybciej! Oto lista lodowisk.

Tradycyjną zimową atrakcją są też kuligi. A jednym z najlepszych miejsc do ich organizacji jest Podhale - Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Małe Ciche, Poronin - i „samiuśkie” Tatry, np. Dolina Chochołowska czy Gubałówka. Oczywiście w innych regionach Małopolski - Pieniny, Beskidy - również są organizowane kuligi, jednak są one całkowicie uzależnione od pogody i pokrywy śnieżnej. To idealna atrakcja dla admiratorów pięknych widoków! Kto chce spróbować nieco szybszej jazdy może wybrać się wyprawę psim zaprzęgiem. Wrażenia są niesamowite!

A przecież można też wybrać się na… bezpłatne wrotkowisko. Specjalnymi zabawami – od 10 do 24 lutego (godz. 11-19) – kusi krakowska Galeria Kazimierz. Nad odpowiednią techniką wrotkowiczów będą czuwali profesjonalni instruktorzy. Na miejscu można wypożyczyć nie tylko wrotki, ale także ochraniacze i kask.

Trochę tego i tamtego, czyli półkolonie

W czasie ferii niezwykle popularne są tzw. półkolonie. Dla dzieci i młodzieży to idealna okazja by odnaleźć w sobie np. artystyczną duszę, sprawdzić kreatywność, wziąć udział w inspirujących grach terenowych, poznać nowe dyscypliny sportowe...

Sportowe półkolonie i zajęcia sportowe organizują m.in.: Aligator Sport, Avatar My Reality, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Błonia Sport, Mania Pływania. To w tych ośrodkach dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje talenty w konkretnych dyscyplinach, np. tenisie, pływaniu, sztukach walki.

Kolejną grupę półkolonii stanowią te „różniaste” – jak niekiedy pięknie nazywają je dzieci – a więc te, które zapraszają np. na zajęcia artystyczne, seanse kinowe, wycieczki do muzeów, zajęcia terenowe, szalone eksperymenty. Półkolonie w tym stylu organizują m.in.: Infinity kids, Szkiełko i oko Edukacja Przyrodnicza, Centrum Młodzieży w Krakowie, Fablab Małopolska, Harcownia, Mały Geniusz, Sursum corda, Pałac Młodzieży w Tarnowie, Ośrodek Ruczaj, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Kraków Airport. Pilnujcie terminów zapisów, żeby nie było za późno! Dzieci na pewno nie będą się nudzić!

Bajkowy teatr i białe tajemnice

Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie zaprasza, jak co roku w ferie, na Festiwal Teatrów dla dzieci. Oprócz spektakli będą też warsztaty oraz dwie wystawy. W tym roku dzieci będą mogły poznać klasykę bajki, a więc m.in. przygody Koziołka Matołka, Misia Uszatka, kota Filemona, Jacka i Placka, ale też tajemniczą porcelanową opowieść. W niektóre dni odbywać się będą artystyczne warsztaty nawiązujące do tematyki spektakli. W czasie ferii będzie można również oglądać wystawy czasowe: „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem” oraz „Światy Innocentiego”. Więcej o festiwalu: www.festiwalteatrow.pl/

Nowohuckie Centrum Kultury w ferie będzie nie tylko bawić, ale również edukować oraz promować aktywny wypoczynek. W ten sposób dzieci poznają „białe tajemnice”, a także znajdą odpowiedź na pytanie „dlaczego wyginęły dinozaury?”. Nie zabraknie też zimowego disco, aerobiku, zumby, a nawet elementów akrobatyki. Szczegółowy program ferii w Nowohuckim Centrum Kultury dostępny jest na stronie NCK oraz w programie.

Ferie 2024 w muzeach, pałacach i zamkach

Zimowe porządki na Wawelu to wydarzenie - w formie tygodniowej półkolonii – podczas którego dzieci będą „sprzątać” Zamek Królewski. Podczas tych zajęć być może odnajdą rękawicę rycerską, królewską koronę, nici wełniane i jedwabne, tajemniczego amonita, a także słynny Kodeks Baltazara Behema. Szczegółowe informacje i bilety na stronie Wawelu.

W tajemniczym świecie wielickiego Muzeum Żup Krakowskich odbędzie się cykl spotkań w ramach Rodzinnych ferii w Muzeum. Hasłem tegorocznych peregrynacji jest stwierdzenie „I Ty możesz zostać…”, nawiązujące do poszukiwań przyszłego zawodu. Pod uwagę zostaną wzięte zawody nierozerwalnie związane z muzeum: górnik, archeolog, muzealnik, artysta i geolog. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku przez dwa tygodnie w takim samym układzie. Rezerwacja biletów pod numerem: 12 289 16 33. Więcej informacji na stronie: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Muzeum Krakowa również zaprasza - od 12 do 25 lutego – na Ferie w Muzeum. W ramach „Zimowych opowieści” dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach muzealnych oraz rękodzieła, grach terenowych, spacerach i przede wszystkim urozmaiconych zabawa. Do działań tych zaangażowało się aż 14 instytucji kultury, a w każdej z nich na uczestników będą czekały różnorodne wyzwania, np. budowa karmnika dla ptaków, planowanie podróży automobilem, turniej gier, spacer w poszukiwaniu miejsc ze starych zdjęć, pichcenie w średniowiecznej kuchni. Wszystkie informacje dostępne na stronie Muzeum Krakowa.

Technoczułe Ferie w Muzeum Inżynierii Miejskiej to zajęcia nie tylko dla fanów motoryzacji. Każdy niezwykły dzień zajęć zostanie podzielony na trzy części: warsztaty kreatywne, zabawę w Strefie Klocków oraz tematyczne zwiedzanie wystawy. Oto tematy dni: Budujemy samochody, Zimowe witraże, Szyfrowanie, Sitodruki z tramwajami. Więcej informacji oraz bilety na stronie Muzeum Inżynierii i Techniki.

Warsztaty z kreatywności

Warsztaty to cykle zajęć tematycznych odbywających się zwykle przez tydzień. Nie ma jednak obowiązku zapisu na pięć dni, jak w przypadku półkolonii. Każdy wybiera zajęcia, które go interesują! Na niezwykłe warsztaty zapraszają m.in.: Centrum Kultury Podgórza, MDK „Dom Harcerza” oraz Oświęcimskie Centrum Kultury.

Warto również sprawdzić ofertę innych instytucji. Biblioteka Publiczna w Niepołomicach organizuje np. cykl zagadkowych warsztatów pod tytułem „Być jak…”, podczas których wszyscy uczestnicy wyruszą w podróż nie tylko po ludzkich możliwościach, ale też zainteresowaniach. Jeśli Państwa pociecha pragnie rozwijać się artystycznie to Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na warsztaty poświęcone projektowaniu wnętrz, malarstwu martwej natury, czy tworzenia artbooka. Tarnowskie Centrum Kultury organizuje również naukowe ferie - w Pasażu Odkryć. Zajęcia będą się odbywać w pracowniach: chemicznej, astronomicznej, informatycznej, technicznej oraz małej inżynierii.

Klub kultury Wena, bodaj najmniejszy w Krakowie (jak sam podkreśla), wykazał się niesamowitą weną twórczą tworząc imponujący program warsztatów „Zimowe krainy i zimowi bohaterowie”. Co kryje się pod tą nazwą? Moc wrażeń! Któż z nas nie chciałby poznać kultury inuickiej i zwierząt polarnych, zaprojektować śnieżynki, poznać świat muminków, albo stworzyć własną górę lodową?!

Ferie z Uszatą i Gawrą to z kolei świetna okazja do poznania mistrzów przetrwania, czyli zwierząt żyjących w ekstremalnie zimnym klimacie. Każdy dzień to opowieść o innych mieszkańcach śnieżnych krain. Gospodarze spotkania nauczą również dzieci rozpoznawać tropy tych wyjątkowych zwierząt.

Krakowska Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej zaprasza wszystkich na warsztaty przyrodnicze. Oczywiście lokalizacja w Lesie Wolskim ma tutaj kluczowe znaczenie! W ofercie zwiedzanie wystaw, warsztaty edukacyjne oraz przygodowe spacery po lesie.

Wyjątkową ofertę spędzenia wolnego czasu przygotowało również Hucisko – dom opowieści. Tematem warsztatów jest „Baśniobór”. Kto czytał powieści Brandona Mulla już wie o co chodzi! Dla tych, którzy nie znają przygód Kendry i Setha krótka podpowiedź: to opowieść o tym co stanie się, gdy wkroczymy do lasu zamieszkiwanego przez magiczne stworzenia. Podczas warsztatów uczestnicy będą się więc uczyć podstaw survivalu, strzelania z łuku, tworzenia zielarskich mikstur i amuletów, a także wezmą udział w fantastycznej grze terenowej.

W Małopolsce nie ma miejsca na nudę!

W Małopolsce podczas ferii każdy więc znajdzie coś dla siebie. Swoje miejsce bez trudu odnajdą wszyscy, którzy zamierzają poszerzyć swoje zainteresowania, zdobyć nowe niezwykłe umiejętności, poznać nowych przyjaciół i świetnie się bawić.

Na wszystkich czekają również kilometry nartostrad, szlaków turystycznych i spacerowych ścieżek, a także przyjemnie ciepłe wody w termach oraz kulinarne smakołyki. Dajcie się skusić zimowej Małopolsce.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets