Małopolska na rowery. Wkręć się!

Rowerzysta ubrany na sportowo na tle wierzb i pól
Cała Małopolska na rowery! A to dlatego, że zwiedzanie małopolskich krajobrazów z pozycji roweru staje się coraz bardziej lubianą i docenianą formą aktywnego wypoczynku. Małopolska wychodzi naprzeciw miłośnikom dwóch kółek i na całej jej mapie pojawiają się nowe trasy rowerowe. Obiecujemy, że wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdźmy zatem rowerowe nowości w katalogu „Małopolska na rowery. Wkręć się!”.

Małopolska od lat intensywnie inwestuje w infrastrukturę rowerową. Co ważne, ich zróżnicowanie pod kątem terenu, stopnia trudności czy nawierzchni jest bardzo duże. Znajdzie się zatem coś dla fanów ekstremalnej jazdy po górzystych terenach, a także dla tych co wolą te płaskie, widokowe ścieżki po asfalcie. Nie zabraknie propozycji dla rodzin z dziećmi oraz tras tematycznych np. Szlakiem Wód Mineralnych. Jeśli znane są Wam takie trasy jak VeloDunajec, EnoVelo, VeloMałopolska czy Szlak Rowerowy Orlich Gniazd to koniecznie musicie sprawdzić co nowego czeka na Was w rowerowej mapie Małopolski!

Trasy rodzinne

Jeśli zastanawiacie się, gdzie wybrać się na rower ze swoimi pociechami to mamy dla Was kilka idealnych propozycji. Są to przeważnie płaskie trasy po gładkim asfalcie, dlatego dzieci nie powinny mieć z nimi trudności. Charakteryzują się też tym, że są stosunkowo krótkie, natomiast w razie potrzeby możecie podzielić je na kilka części lub przejechać ich kawałek. Pierwszą z tras jest malownicza przejażdżka Wokół Jeziora Czorsztyńskiego, skąd możecie podziwiać zamek w Niedzicy czy zamek w Czorsztynie. Dla dzieci dodatkową atrakcją i chwilą oddechu bez wątpienia będzie przepłynięcie promem na drugą stronę. Na leśne wycieczki w poszukiwaniu natury i odkrywania świata zwierząt zapraszamy do Puszczy Niepołomickiej lub Puszczy Dulowskiej. Będąc w Krakowie koniecznie przejedźcie się trasą The best of Kraków, aby zobaczyć najbardziej interesujące punkty na mapie miasta. W regionie Tatr i Podhala również czeka na Was trasa, której nie możecie pominąć. Po drodze zobaczycie drewniane chałupy w Chochołowie oraz majestatyczne szczyty Tatr, a stosunkowo płaski teren pozwala na swobodne oraz co najważniejsze bezpieczne przejechanie go z dziećmi.

Trasy MTB

To już wyzwanie dla bardziej doświadczonych graczy oraz fanów wysokiego poziomu adrenaliny. Czekają na Was duże przewyższenia, strome zjazdy, często trudny teren i spory wysiłek, ale przecież o to chodzi, prawda? Nawet w Krakowie w okolicach Kopców Kościuszki i Piłsudskiego znajdzie się teren idealny do jazdy na rowerach górskich. To idealna trasa do potrenowania i poskakania, będąc w stolicy Małopolski. Nie będziemy jednak ukrywać, że prawdziwa zabawa, a co za tym idzie większe trudności rozpoczynają się w małopolskich górach. Kilka nowych tras, które śmiało możemy polecić to ścieżka wokół Mogielicy, a także dookoła uzdrowiskowej Krynicy-Zdrój. Obie mają przynajmniej 600 metrów przewyższenia, a ponadto zapewniają niezapomniane widoki. Dla tych, którzy kochają naprawdę duże wyzwania i mają ambicje, aby zdobyć górski szczyt na rowerze, pozostają dwie trasy. Ponad 1200 metrów przewyższenia, ponad 30 km długości i większość trasy w terenie - to krótki opis tras rowerowych na Babią Górę oraz drugiej, na Turbacz. Po drodze czekają na Was liczne gapy, stoliki i hopki, które jeszcze bardziej urozmaicą wycieczkę.

Trasy gravel

Dla tych, którzy lubią pokonywać duże odległości, ale jednocześnie zasięgnąć po odrobinę adrenaliny, mamy kilka ciekawych tras typu gravel. Fani tego typu jednośladów powinni być zadowoleni, ponieważ najdłuższa z tras łącząca VeloDunajec oraz Wiślaną Trasę Rowerową ma aż 440 km! Trasę warto podzielić na części lub przejechać całość w ciągu kilku dni dopasowując czas trwania wycieczki pod swoje możliwości. Mimo swojej długości, większość odcinków jest łatwa i przyjemna. Idąc dalej, jedna z tras rowerowych wiedzie wokół urokliwego Jeziora Rożnowskiego, a dwie kolejne wzdłuż rzek Skawy oraz Raby. Zdecydowanym atutem tych tras jest bliskość wody, w której zawsze można się schłodzić i odpocząć w jej pobliżu. Kolejną naszą propozycją jest przejazd przez Wyżynę Miechowską, gdzie na rowerzystów czeka jazda wśród pól uprawnych, ale także znana winnica, młyny czy wieża widokowa z panoramą na historyczne Racławice. Ostatnią nową trasą rowerową dla fanów gravel jest Bursztynowy Szlak z małymi modyfikacjami, łączący Tarnów z Krakowem. Wygodna jazda po płaskim terenie idealnie łączy się z jazdą po lesie, a przecież o to właśnie chodzi w trasach typu gravel.

Trasy szosowe

Do tras szosowych również zawitały nowości. Charakterystyczne, długie jednodniowe trasy cieszą ogromną popularnością wśród rowerzystów w Małopolsce. Do tych długich, ale niewymagających pod względem wysokości tras należy Zalipie-Tarnów przez Powiśle Dąbrowskie. Koniecznie obejrzyjcie wszystkie zalipiańskie chatki i rozkoszujcie się tarnowskimi krajobrazami. Z kolei urozmaicenia w postaci podjazdów znajdziecie na trzech pozostałych trasach. Pierwszą z nich jest Kraków-Lanckorona-Kraków, gdzie na półmetku będziecie mogli odpocząć na urokliwym, lanckorońskim rynku. Drugą możliwością jest połączenie tras Pętli Sądeckiej oraz VeloLimanowski. Wiedzie ona od Starego Sącza, przez Nowy Sącz oraz wzgórza i doliny Beskidu Sądeckiego i Beskidu Wyspowego z powrotem do Starego Sącza. Ostatnią i najbardziej wymagającą propozycją jest Podhalańskie Gran Fondo. Prowadząca w całości po bocznych drogach asfaltowych trasa wiedzie tymi mniej uczęszczanymi zakątkami Podhala. Ostrych podjazdów i zapierających dech w piersiach widoków na trasie nie brakuje!

Trasy tematyczne

Niektórzy lubią wycieczki prosto przed siebie i bez celu, a z kolei jeszcze inni chcą jechać w dane miejsca z konkretnym zamiarem. My to wszystko rozumiemy, dlatego w Małopolsce pojawiło się wiele tras tematycznych. Przykładem może być trasa przez winnice Doliny Dunajca i Białej. Podczas wycieczki rowerowej można przystanąć na szybką degustację pysznego wina w jednej z tutejszych winnic. Dłuższe degustacje rzecz jasna, wymagają już noclegu.

A może by tak przejechać się na rowerze śladami jurajskich zamków? Taka trasa również się znajdzie w małopolskiej kolekcji. Nazywana jest Wrota Pustyni i prowadzi od Olkusza przez zamek w Rabsztynie, Bydlinie z powrotem do Olkusza. Pozostając w klimacie Jury, niedaleko Krakowa warto przejechać się trasą łączącą kilka dolinek krakowskich. Nie należy do najłatwiejszych, ale dla poszukiwaczy wrażeń wydaje się być wprost idealna. Na koniec mamy dla Was dwie ostatnie propozycje. W Beskidzie Sądeckim udajcie się na wspomniany na początku Szlak Wód Mineralnych, gdzie w przerwie możecie skosztować leczniczych wód uzdrowiskowych i podziwiać piękno tychże miejscowości. Natomiast tuż obok w spokojnym Beskidzie Niskim polecamy zabrać się na rowerową przejażdżkę śladami Łemków oraz pięknych drewnianych kościołów i cerkwi.

Wszystkie te trasy znajdziesz tutaj Małopolska na rowery. Wkręć się! a także w formie papierowej w Punktach Informacji Turystycznej.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets