Małopolska cel podróży. Daj się ugościć! Przez Gorce i Pieniny z prądem nie tylko rzek

Widok na Pieniny
Gościnność i otwartość to cechy, które wyróżniają Małopolskę i Małopolan. To dlatego tak wielu turystów chce w naszym regionie odpocząć, zrelaksować się, ale też przeżyć niezwykłą przygodę. W Małopolsce odnajdują również nieskażoną przyrodę i niezwykłe skarby natury, zachwycające arcydzieła sztuki oraz architektury, tradycyjne potrawy o niepowtarzalnych smakach, ale też wszelkie formy aktywności jakie sobie tylko można wymarzyć.

Gdzie wybrać się na weekend lub na dłużej, czego posmakować i spróbować, które trasy rowerowe i narciarskie wybrać, aby udanie spędzić czas w Małopolsce? Zapraszamy na kolejną wspólną wyprawę, będącą jednocześnie podsumowaniem 10-miesięcznych wędrówek po Małopolsce z „Pytaniem na śniadanie”. W sobotnie poranki, w ramach porannego pasma telewizyjnego, odsłanialiśmy różne oblicza regionu, towarzyszyliśmy niezwykłym wydarzeniom, odkrywaliśmy wyjątkowe miejsca, a przede wszystkim poznaliśmy wielu interesujących ludzi. Wędrowaliśmy już od jurajskich ostańców do Państwa Muszyńskiego, spojrzeliśmy na małopolskie stoki narciarskie. Zapraszamy teraz w świat tajemnic, które kryją się w Gorcach i Pieninach, a także na Szlaku Kultury Wołoskiej.

 

W koronach Gorców i na Szlaku Kultury Wołoskiej

Gorce to idealne miejsce, by odpocząć na łonie przyrody, bez zgiełku i hałasu. Nim wyruszymy na najwyższy szczyt Turbacz trzeba zajrzeć do niedawno otwartego Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego Brama w Gorce. To tutaj odkryjemy najdłuższą w Europie ścieżkę w koronach drzew - trzypoziomową o długości 1300 metrów - 40-metrowy tunel podziemny z ekspozycją geologiczną oraz niezwykły pawilon przyrodniczo-edukacyjny z multimedialną eskpozycją.

Brama w Gorce powstała całkiem niedawno z myślą o osobach poszukujących aktywnych form spędzania wolnego czasu w atrakcyjnych okolicznościach przyrody. To unikalne miejsce pozwala czerpać przyjemność z odkrywania lokalnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych występujących naturalnie wzdłuż doliny potoku Kowaniec, a jednocześnie poszerzyć wiedzę przyrodniczą, kulturową i historyczną o regionie. Specjalnie z myślą o najmłodszych w obrębie parku edukacji przyrodniczej prowadzone są żywe lekcje przyrody i historii. Atrakcyjny teren w połączeniu z bogatą infrastrukturą stanowią idealną propozycję do spędzenia czasu z rodziną lub ze znajomymi. Bacówka, wieże widokowe, galeria usytuowana w koronach drzew, bogate zaplecze gastronomiczne, edukacyjne i rekreacyjne z pewnością zaspokoją potrzeby odwiedzających.

Będąc w sercu Gorców, nie sposób nie spróbować kuchni górali gorczańskich oraz nie zapoznać się ze szlakiem dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego związanego z tradycjami wołoskimi w Karpatach. Warto w tym celu udać się do Ochotnicy, gdzie zrodziła się idea oraz powstały pierwsze odcinki Szlaku Kultury Wołoskiej. To tu właśnie na początku XV wieku pojawili się etniczni Wołosi. Mieli oni ogromne poczucie wolności i wyjątkowości, usankcjonowane prawnie; prawo wołoskie zwalniało ich m.in. od pańszczyzny. W rodzinie wołoskiej szczególną rolę odgrywali mężczyźni; zajmowali się rolnictwem i rzemiosłem. Byli wśród nich świetni budarze, snycerze, nie mieli też konkurencji w wytwarzaniu instrumentów muzycznych. Słynęli z wyrobu sukna z wałasek (gatunek owiec), które było nieprzemakalne i bardzo drogie. Do dziś wśród podhalańskich górali ważną rolę mają klany rodowe, choćby Gąsieniców, Bachledów, podobnie jak ma to miejsce na Bałkanach, gdzie nazywane są „żuż”.

Gdy już nasycimy wzrok, słuch i kubki smakowe tym, co oferuje gorczańska kraina pora ruszyć w nieodległe Pieniny.

 

Z prądem i na dwóch kółkach

Czar przełomu, majestatyczne Trzy Korony, bogata tradycja i historia sprawiają, że pobyt w Pieninach pozostawia niezapomniane wrażenia. Najlepszym zaś sposobem na poznanie tajemnic Pienińskiego Parku Narodowego jest spływ przełomem Dunajca. Spływ, tradycją sięgający XIX wieku, można rozpocząć albo w Sromowcach-Kątach, bądź w Sromowcach Niżnych. Dopłynąć można zaś do Szczawnicy albo do Krościenka nad Dunajcem. Jego trasa liczy od 18 do 25 km.

Spływ Dunajcem można połączyć ze wspaniałą wycieczką rowerową, np. VeloDunajec, najpiękniejszą trasą rowerową Małopolski, wchodzącą w skład VeloMałopolska – sieci tras zaprojektowanych tak, aby dotrzeć w każdy region naszego regionu. VeloDunajec oferuje niezapomniane widoki, przebiega przez najbardziej malownicze tereny doliny Dunajca z panoramą na Beskidy, Pieniny i Tatry. Trasą ze Sromowiec można dojechać do Szczawnicy lub w drugą stronę nad Jezioro Czorsztyńskie, a dalej do Nowego Targu i Zakopanego. Bardzo popularna jest trasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego, łącząca Zamek Dunajec w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie. Dwa zamki, zapora wodna, pływające statki i gondole, otoczenie gór, tworzą niesamowity klimat. Szlak jest bezpieczny i przystępny dla każdego, można go też połączyć z rejsem po Jeziorze Czorsztyńskim.

W ramach VeloMałopolska przejezdnych jest już około 650 km, a docelowo planowanych jest 1000 km. Sieć ma składać się z ośmiu tras głównych, które przebiegają przez każdy rejon województwa, łącząc rowerowo największe miasta. Szlaki są świetnie przygotowane i bardzo zróżnicowane. Wiodą zarówno po górach, jak i w dolinach rzek. Przebiegają obok pięknych i słynnych zabytków, przystosowane są zarówno dla wymagających wyczynowców, jak i rodzin z dziećmi.

 

W małopolskiej rowerowej sieci

W Małopolsce, oprócz niezwykle zróżnicowanych tras i ścieżek rowerowych, organizowane są również rajdy oraz wspaniałe wydarzenia m.in. rodzinny Małopolska Tour, dla dziennikarzy i influencerów Media Word Cup, dla miłośników enduro-downhill Małopolska Joy Ride Festiwal, kolarskie Tarta Road Race, Małopolska Seria Kolarska z Rafałem Majką, Małopolski Wyścig Górski, Wyścig by Tomasz Marczyński, a także po raz pierwszy organizowany w Trzebini Małopolska MTB Tour.

Nic więc dziwnego, że coraz częściej, gdy mówimy „rower” myślimy „Małopolska”. Rajdy i maratony to świetny sposób, aby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, rozwijać pasje do ruchu i sportu od najmłodszych lat – zarówno tego wyczynowego, jak i amatorskiego.

Oto kolejne przystanki na naszej drodze, niewielka część skarbu jakiemu na imię Małopolska. Chcemy się z Państwem nim podzielić. Dajcie się ugościć. Małopolska to świetny cel podróży!

 

Relacje z naszych wędrówek po Małopolsce dostępne są oczywiście na stronie visitmalopolska.pl, ale także na stronie:

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/65636328/krakow-i-malopolska

 

Projekt „Małopolska – cel podróży” dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 3.3. „Umiędzynarodowienie małopolskiej gospodarki”, Poddziałanie 3.3.1. „Promocja gospodarcza Małopolski” typ E. promocja oferty gospodarczej regionu – przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii COVID-19 w ramach 3. Osi Priorytetowej Przedsiębiorcza Małopolska Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets