Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętej Katarzyny Sromowce Niżne

Kościół świętej Katarzyny Sromowce Niżne

Drewniany kościół z zewnątrz od strony prezbiterium. Wokół kościoła drzewa bez liści. W tle zabudowania mieszkalne.

ul. Flisacka 43, 34-443 Sromowce Niżne Region turystyczny: Pieniny i Spisz

tel. +48 182628650
tel. +48 504273059
W drewnianym kościele z początku XVI wieku ostatnie nabożeństwo, Pasterkę, odprawiono w nocy z 24 na 25 grudnia 1986 roku. Funkcję kościoła parafialnego przejęła nowa, murowana świątynia zbudowana pod koniec lat 80. XX wieku. Od remontu w 2010 roku stary kościół służy jako galeria rzeźby i malarstwa.

Pierwszy gotycki kościół wzmiankowano już w 1350 roku. Obecną świątynię wzniesiono w 1513 roku, po zniszczeniach w czasie powodzi w latach 1534–1608. Początkowo była to budowla jednoprzestrzenna na rzucie trójbocznie zamkniętego prostokąta. W XVII wieku wzniesiono wieżę, w 1894 roku dobudowano zakrystię, składziki i kruchtę przed wejściem do wieży, w latach 1910 i 1924 powiększano prezbiterium, w 1955 roku dobudowano zakrystię, a w 1956 roku kruchtę. W 1968 roku powstała przybudówka otwarta do wnętrza.

Od 1987 roku, gdy drewniany kościół przestał pełnić funkcję sakralną, opuszczony niszczał. W 2006 roku zaczęto zbierać środki na jego remont. Po remoncie, od 2010 roku w kościele mieści się galeria sztuki.

To świątynia konstrukcji zrębowej pionowo oszalowana z prostokątną nawą i zamkniętym trójbocznie, długim prezbiterium takiej samej szerokość. Kryje ją wielopołaciowy dach gontowy, jednokalenicowy. Wieżę konstrukcji słupowej, o lekko pochyłych ścianach z pozorną izbicą wyodrębnioną koronką z wycinanych desek, kryje gontowy, iglicowy hełm. Poprzedza ją kruchta, a do całej północnej ściany kościoła przylega przybudówka podzielona na zakrystię i składzik po bokach i część środkową otwartą do wnętrza. Wnętrze kryją stropy płaskie, ściany obite są deskami. W kościele pozostały zabytki z XVIII wieku: obrazy świętego Antoniego Paderewskiego i świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, barokowa ambona, barokowo-ludowa rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego i rokokowe lichtarze rzeźbione w drewnie. Większość wyposażenia przeniesiono do nowej świątyni: gotycki tryptyk z końca XIV wieku z kopią rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dwa skrzydła tryptyku z XV wieku i drewnianą chrzcielnicę w kształcie smukłego, sześciobocznego kielicha z ostrosłupową pokrywą z XVI wieku. Gotyckie rzeźby znajdują się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie, w tym oryginał Matki Boskiej z Dzieciątkiem z tryptyku ołtarzowego z XIV wieku.

Kościół otacza ogrodzenie z bali wiązanych na zrąb, osłonięte daszkiem gontowym, z dwiema bramkami. Świątynia leży na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści