Back

Wyjaśniamy temat "drogi rowerowej przez Pustynię Błędowską"

Wyjaśniamy temat "drogi rowerowej przez Pustynię Błędowską"

Fragment dokumentacji projektowej Utworzenie pętli rowerowych oraz infrastruktury turystycznej na obszarze powiatu olkuskiego jako zintegrowanego produktu turystycznego
Jako, że niektóre media niedawno zarzuciły temat "ścieżki rowerowej przez Pustynię Błędowską już w 2019!" wyjaśniam jak jest w rzeczywistości. W rzeczywistość część dopiero planowanej trasy idzie tylko obrzeżami Pustyni i to w postaci drogi szutrowej

 

Cała koncepcja "Utworzenie pętli rowerowych oraz infrastruktury turystycznej na obszarze powiatu olkuskiego jako zintegrowanego produktu turystycznego" dopiero czeka na podpisanie umowa o dofinansowanie. Projekt ten pojawił się już 2 lata temu w ramach puli konkursowej RPO 6.1.4 "Lokalne trasy turystyczne" i teraz dostał w końcu zielone światło.

Dopiero po uzyskania dofinansowania zaangażowane w ten projekt jednostki samorządu terytorialnego mogą przystąpić do rozpisania przetargów w systemie "zaprojektuj&wybuduj", więc patrząc na dzisiejsze realia przetargowe - być może na lato 2020 uda się nam po niej przejechać. W każdym razie - będziemy się przyglądać temu projektowi, bo byłby bardzo dobry uzupełnieniem dla tras VeloPrądnik oraz VeloSkawa:-)

Przypominamy, że z założenia ma to być szlak turystyczny, a nie trasa rowerowa (to jednak dwie rożne rzeczy). Jak można przeczytać w PFU na 42 km szlaku ma składać:

  • 24 km utwardzonego tłucznia
  • 5 km asfaltu
  • 250 m kostki 
  • drewniany pomost nad Pilicą i 4 MORy
  • pozostałe kilometry to oznakowanie istniejących asfaltowych dróg publicznych i gruntówek.

Szczegóły projektu znajdziecie w tym pliku PDF