Back

Wiślana Trasa Rowerowa - WTR

Wiślana Trasa Rowerowa - WTR

Piękna wiosenna pogoda, dziecko z opiekunem jedzie po ścieżce rowerowej.
Małopolski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej jest już w dużej mierze ukończony. Gotowych jest 210 z zaplanowanych 232 km. ścieżki o europejskim standardzie EuroVelo. Cała trasa wzdłuż brzegów Wisły docelowo będzie miała 1200 km. Jak do tej pory, do dyspozycji rowerzystów zostały oddane fragmenty na terenie trzech województw: śląskim, małopolskim i pomorskim. Na faktyczne połączenie gór z morzem turyści rowerowi będą musieli jeszcze poczekać ale nie zmienia to faktu, że gotowe odcinki WTR są  jedną z najpopularniejszych tras rowerowych w Polsce.
logo Wiślanej Trasy Rowerowej

Długość – 230 km (częściowo wspólnie z VeloMetropolis/EuroVelo 4 i VeloNatura/EuroVelo 11)

Start – Jawiszowice (granica z województwem śląskim)

Meta – Szczucin (granica z województwem świętokrzyskim)

Propozycja przejazdu po małopolskim odcinku Wiślanej Trasy Rowerowej 

Propozycja przejazdu po małopolskim odcinku uwzględniająca objazdy / pobierz plik GPX / zobacz ślad GPS

Ślad GPS objeżdża po zwykłych drogach (z możliwym intensywnym ruchem samochodowym i sporymi przewyższeniami) odcinki, które jeszcze nie istnieją.

Na trasie jest jeden krótkie ale stromy podjazd (Kamień). Jest też parę odcinków szutrowo-gruntowych.

Uwaga na sezonowe roboty budowlane i czasowe zamknięcie wałów! 

Trwa modernizacja wałów wiślanych na odcinku Most Wandy (Kraków) – Brzegi, która ma zakończyć się początkiem 2023 r. Zalecany objazd odcinka Most Wandy - Grabie drogami w ruchu ogólnym. 

Wszelkie utrudnienia nanoszone są systematycznie na poniższą mapę.

Jak dostać się na Wiślaną Trasę Rowerową?

Po pierwsze, można kontynuować podróż z woj. śląskiego. Od samych źródeł WTR, czyli od dworca PKP Wisła Uzdrowisko po przejechaniu 80 km. we wsi Dankowice opuszcza się Śląsk i kontynuuje jazdę już w Małopolsce - od Jawiszowic aż do Szczucina.

Z Dworca Głównego w Krakowie - bezpośrednio z peronów na ścieżkę rowerową.

Na tyłach peronów dworca kolejowego znajduje się tunel kolejowy ze ścieżką rowerową, którą można dojechać do WTR. Należy kierować się w stronę Ronda Mogilskiego, następnie Ronda Grzegórzeckiego i zjechać na trasę nad Wisłą. 

Rowerzysta jedzie po ścieżce rowerowej wzdłuż rzeki

Pociągiem
Stacje kolejowe, przy których poprowadzona jest Wiślana Trasa Rowerowa: Brzeszcze-Jawiszowice ; Oświęcim ; Kraków ; Węgrzce Wielkie, Staniątki. Regulamin przewozu rowerów dostępny jest na stronach przewoźników Polregio oraz Kolei Małopolskich, warto także pamiętać o Małopolskim Bilecie Rowerowym.

Samochodem
Miejsca gdzie można wygodnie przesiąść się na rower i wjechać na WTR:
Harmęże (przy kościele) ; Oświęcim ; Mętków (przy orliku) ; Jankowice (przy moście) ; Okleśna (przy boisku) ; Kamień (przy boisku) ; Łączany (przy elektrowni) ; Facimiech ; Tyniec ; Kraków ; Brzegi (przy Campus Misericordiae) ; Grabie (przy stadionie) ; Niepołomice ; Ispina ; Uście Solne (rynek) ; Kopacze Wielkie ; Wietrzychowice ; Siedliszowice ; Ujście Jezuickie (przy MOR) ; Szczucin

Atrakcje turystyczne na małopolskim odcinku WTR

Atrakcje dostępne bezpośrednio przy trasie:

Trasa rowerowa pomiędzy stawami, widok z lotu ptaka

Wycieczki rowerowe przy Wiślanej Trasie Rowerowej

Dodatkowo przy Wiślanej Trasie Rowerowej powstają lokalne szlaki rowerowe, co znacznie zwiększa pulę ciekawych miejsc do odwiedzenia.

Gotowe wycieczki z podaną trasą rowerową oraz opisem atrakcji dostępnych na szlakach rowerowych odchodzących od WTR:

Warto także nadmienić, że jadąc po WTR od Jawiszowic do Woli Batorskiej jedzie się jednocześnie po europejskim szlaku VeloMetropolis/EuroVelo 4. Dlatego należy uważać na oznakowanie, aby pozostać na WTR w Woli Batorskiej należy ominąć zjazd z wału gdzie odbija VeloMetropolis/EuroVelo 4 i jechać dalej na północ w kierunku Szczucina. Natomiast w Wietrzychowicach można z WTR wjechać na VeloDunajec.

Ścieżka rowerowa przy stawie

Miejsca Obsługi Rowerzystów - MOR

Wiślana Trasa Rowerowa składa się z długich odcinków poprowadzonych poza terenami zabudowanymi w większości po wałach przeciwpowodziowych. MOR to punkty postojowe, przy których można odpocząć, schronić się przed deszczem lub wiatrem, skorzystać z sezonowych przenośnych toalet, a także dokonać drobnych napraw rowerowych przy pomocy stacjonarnych zestawów z narzędziami. Lista MOR na Wiślanej Trasie Rowerowej (wszystkie lokalizacje naniesione są na mapy): Brzeszcze ; Oświęcim ; Gromiec ; Rozkochów ; Łączany ; Niepołomice ; Ispina ; Kopacze Wielkie ; Ujście Jezuickie ; Pawłów ; Szczucin.

 

Profil wysokościowy trasy:
(profil wysokościowy z geoportalu MIIP)
WTR

 

Aktualne mapy Wiślanej Trasy Rowerowej w wersji PDF - wydanie z 2021 roku, do ściągnięcia i wydrukowania (format A4).

Poszczególne odcinki WTR: 8. Uście Jezuickie – Szczucin / 9. Uście Solne – Ujście Jezuickie / 10. Puszcza Niepołomicka / 11. Kraków / 12. Na zachód od Krakowa / 13. Zator i Dolina Karpia / 14. Oświęcim i okolice 

Mapa na Geoportalu Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (MIIP)

Aplikacja "Rowerowa Małopolska" - nawigacja rowerowa oraz planer podróży

Aplikacja mapowa wyznaczy trasę rowerową w trzech dostępnych trybach: turystycznym, miejskim i terenowym. Zawiera bazę tras w postaci propozycji wycieczek rowerowych, wycieczek ekoturystycznych, głównych szlaków rowerowych oraz sieci tras VeloMałopolska - pobierz tutaj
Rowerowa Małopolska ma także postać planera mapowego obsługiwanego przez przeglądarkę internetową - rowerowamalopolska.pl

Zapraszamy do obejrzenia relacji z przejazdu.
WTR zachód oraz WTR wschód.

 


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>