Back

Rowerem na majówkę

Rowerem na majówkę

Z Krakowa do Zalipia rowerem
Majówka, wiosna, słońce… Jeśli czegoś Wam brakuje do tego zestawienia i są to rower oraz dobre trasy pod kołami, to czytajcie dalej. Ten tekst będzie dla Was inspiracją do obrania kierunku majówkowej wycieczki po Małopolsce. 

 

1. Z Krakowa do Zalipia rowerem

Co do kierunku to zachęcać chyba nie muszę, a rower jako środek dotarcia do tej najbardziej "instagramowej" wioski świata proponuję odkąd tylko powstały nowe trasy rowerowe w ramach sieci VeloMałopolska. O tu znajdziecie link www.bit.ly/doZalipia

Od tamtego czasu sporo się zmieniło się, przybyło ok. 20 km nowych asfaltów na wałach w ramach Wiślanej Trasy Rowerowej (Velo Metropolis). Pomimo brakujących 10 km tej trasy na terenie Krakowa, już gorąco namawiam do przejechania jej aż spod samego Wawelu. Powrót do Krakowa proponuję pociągiem Kolei Małopolskich z Bogumiłowic, ew. z Tarnowa (drogi rowerowe dość słabe, ale samo miasto naprawdę warte zwiedzenia). Dla tych, którzy lubią pokonywanie dłuższych dystansów, proponuję powrót rowerami aż do miejsca startu po świeżutkich odcinkach EuroVelo4 www.bit.ly/mapaEV4 (uwaga, może jeszcze miejscami parować świeży asfalt oraz brakować oznakowania). Dzięki takiej opcji można zatoczyć sporą pętlę po Velo Metropolis i Velo Dunajec, w sporej części poza ruchem samochodowym.

Typ roweru: dowolny (jedyna trudność do schodki na wały z Al. Pokoju w Krakowie).
Stopień trudności: łatwa.
GPX do pobrania / podgląd trasy

 

2. Szlak Wokół Tatr + nowe odcinki Velo Dunajec

Genialnego odcinka Szlaku Wokół Tatr poprowadzonego po dawny śladzie kolejki wąskotorowej z Nowego Targu do słowackiej Trsteny chyba specjalnie nie trzeba nikomu przedstawiać, a opis tego odcinka śmiało znajdziecie na www.szlakwokoltatr.eu. Polecamy go zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, ze względu na płaski profil i poprowadzenie poza ruchem samochodowym.

Warto wiedzieć, że w 2018 r. oddano do użytku kolejną część tego szlaku, zdecydowanie bardziej stromą, za to z imponującymi widokami na Spisz, Gorce i Tatry. I to właśnie po tym nowym odcinku oraz po świeżo wybudowanych fragmentach Velo Dunajec proponuję Wam pętlę. Oprócz świetnych asfaltów i prawdopodobnie najbardziej stromej drogi rowerowej w Polsce, przekręcie również obok Przełom Białki, zbiornika Czorsztyńskiego i zabytków takich jak zamek w Niedzicy oraz kościół w Harklowej i Dębnie.

Typ roweru: trekking (ze względu na szutrowy odcinek SWT z Nowego Targu do Gronkowa lub dojazd do Przełomu Białki).
Stopień trudności: trudna (ze względu na przewyższenia).
GPX do pobrania / podgląd trasy
Szlak_Wok_Tatr__nowe_odcinki_Velo_Dunajec.jpg

3. Pętla po nowych i starych odcinkach Wiślanej Trasy Rowerowej (WTR)

Jeśli ktoś nie wie, to do 2016 roku przebieg WTR w Małopolsce był wyznaczony trochę inaczej niż dzisiaj. Moim zdaniem warto wykorzystać oba warianty, zarówno ten nowy na lewym brzegu, jak i ten już trochę zapomniany na prawym brzegu (przez Stawy Zatorskie) i tym samym zrobić sobie pętlę wzdłuż Wisły ze startem/metą w Oświęcimiu. To propozycja na bardzo płaską i niespieszną wycieczkę po meandrach i starorzeczach Wisły, z możliwością odbicia do Zatoru i zwiedzeniem Oświęcimia (koniecznie zajrzyjcie na Rynek, zamek i bulwary Soły).

Typ roweru: trekking (ze względu na drogę gruntową przez Stawy Zatorskie, reszta to  asfalt oraz ciągi pieszo-rowerowe w Oświęcimiu).
Stopień trudności: łatwa.
GPX do pobrania / podgląd tras

Pętla po nowych i starych odcinkach Wiślanej Trasy Rowerowej (WTR)

4. Nowy Sącz - Stary Sącz po EV11 oraz VeloDunajec

Propozycja krótkiej wycieczki po nowych trasach VeloMałopolska jakie powstały w ubiegłym roku na terenie Nowego i Starego Sącza. Start/meta spod ruin zamku w Nowym Sączu gdzie będziecie mogli zaobserwować budowę nowego odcinka VeloDunajec / EuroVelo11 pod mostem “heleńskim” :-)

Co spotkacie po drodze oprócz genialnej trasy? Klimatyczne Bobrowiska położone malowniczo przy ujściu Popradu do Dunajca, kąpielisko na Stawach, malowniczy Stary Sącz i Ołtarz Papieski. Aha - uważajcie na wzmożony ruch - ta trasa jest tak popularna, że potrafi się korkować. Zalecam wrzucenie tempa piknikowego i delektowanie się krajobrazami po drodze, dzięki gładkim i płaskim asfaltom nie trzeba w końcu patrzeć pod koła :-)

Trasa jest krótka, więc jeśli szukacie jej urozmaicenia to polecam tą mapę rowerową przygotowaną przez Urząd Miasta w Starym Sączu.

Typ roweru: dowolny.
Stopień trudności: łatwa
GPX do pobrania / podgląd trasy
Nowy - Stary Sącz po EV11 oraz VeloDunajec.JPG

Velo Małopolska narowery@umwm.malopolska.pl