Back

Mapy

Mapy

Mapy
W tym artykule znajdziecie podsumowanie wszystkich, aktualnych źródeł z mapami rowerowymi Małopolski (papierowych i online)

Mapy papierowe
Do zdobycia we wszystkich punktach informacji turystycznej oraz na stoiskach Małopolski na imprezach rowerowych. Aktualnie dostępne są mapy Wiślanej Trasy Rowerowej i VeloDunajec oraz przewodnik z 50 wycieczkami rowerowymi (z mapami firmy Compass)

Mapy do samodzielnego druku
Aktualne mapy w PDF/JPG do samodzielnego druku
Wiślana Trasa Rowerowa (PDF / JPG opis / JPG mapa)
Velo Dunajec (PDF / JPG opis / JPG mapa

Mapy online
Mapy na Google Maps (poniżej mapa zbiorcza wszystkich realizowanych/planowanych tras rowerowych w Małopolsce).

  

Po kliknięciu w ślad konkretnej trasy wyświetla się jej opis razem z linkiem, w który należy kliknąć żeby przejść do szczegółowej mapa obrazującej postęp prac/rodzaj nawierzchni. Podobne mapy znajdziecie również dla szlaków i wycieczek. Niestety GoogleMaps nie ujmuje jeszcze wszystkich gotowych tras w swoim algorytmie wyznaczania optymalnych tras (przy wyborze roweru jako środka komunikacji), ale pracujemy nad tą kwestią :-)
Prezentujemy trasy korzystając z Googe Maps z jednego prostego powodu - to najbardziej popularna aplikacja mapowa na świecie, obecna praktycznie każdym smartfonie. Poniżej krótka infografika jak otworzyć publikowane przez nas mapy w aplikacji Google Maps

Jak używać map w aplikacji Google Maps

Legenda dla map online:

  • DDR (kolor czarny): odseparowane od ruchu, asfaltowe drogi dla rowerów DDR lub ciągi pieszo-rowerowe CPR, poprowadzone głównie po wałach rzecznych, nadające się na każdy typ roweru.​
  • DROGA (kolor szary): asfaltowe drogi publiczna, przebieg w ruchu ogólnym; w większości są to odcinku o uspokojonym lub znikomym ruchu, nadają się na każdy typ roweru.
  • INNA (kolor czerwony): fragmenty biegnące po drogach szutrowych/betonowych chodnikach/ścieżkach gruntowych; nie nadają się tylko na szosówki, ale każdym innym rodzajem rowerów przejedziemy (jak jest sucho) bez zbytniego bólu.
  •  BUDOWA (kolor żółty): na tych odcinkach mogą trwać jeszcze prace budowlane, więc przejazd jest albo nie możliwy albo mało komfortowy. Po zakończeniu prac te odcinki będą miały nawierzchnię bitumiczną (asfalt/beton).
  •  PLAN (kolor fioletowy): fragmenty które są dopiero w planach, po których albo jazda jest na razie mocno utrudniona (jazda terenowa po gruntowych ścieżkach) albo w ogóle jeszcze nie możliwa. Każdy z odcinków jest oddzielnie skomentowany, bo ich planowane terminy wybudowania są różne.


Mapy on-line znajdują się również na Geoportalu Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (MIIP)

Trasy główne znajdują się też w podkładach OSM (www.openstreetmap.org), więc większość aplikacji bazujących na tych podkładach (Komoot, LocusMap) powinny "widzieć" wszystkie gotowe odcinki tras głównych (oddawane do użytku nowe odcinki są nanoszone na OSM na bieżąco). 

Polecamy również małopolski portal PTTK ze szlakami pieszymi i rowerowymi (na podkładzie mapowym zaznaczone są gotowe odcinki tras sieci VeloMałopolska)

Podgląd na trasy w postaci przejazdów video (hyperlapse) razem z zapisem przejazdów znajdziecie na portalu trassy.pl/velo