Wiślana Trasa Rowerowa - WTR

Wiślana Trasa Rowerowa - WTR

Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce przebiegająca wzdłuż łąk
Małopolski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej jest już w dużej mierze ukończony - gotowych jest 210 km z zaplanowanych 232 biegnącej wzdłuż Wisły ścieżki o europejskim standardzie EuroVelo.

Cała Wiślana Trasa Rowerowa (WTR) docelowo będzie miała 1200 km. Do tej pory do dyspozycji rowerzystów zostały oddane fragmenty na terenie trzech województw: śląskim, małopolskim i pomorskim. Na całą WTR, która biegnąc mniej więcej wzdłuż Wisły, połączy góry z morzem, turyści rowerowi muszą jeszcze poczekać, ale nie zmienia to faktu, że już teraz gotowe odcinki to jedna z najpopularniejszych tras rowerowych w Polsce.

logo Wiślanej Trasy Rowerowej

Długość – 230 km (częściowo wspólnie z VeloMetropolis/EuroVelo 4 i VeloNatura/EuroVelo 11)

Start – Jawiszowice (granica z województwem śląskim)

Meta – Szczucin (granica z województwem świętokrzyskim)

Małopolska Wiślana Trasa Rowerowa - propozycja przejazdu

Małopolski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej wchodzi w skład sieci tras rowerowych VeloMałopolska. Startuje z miejscowości Jawiszowice (granica z województwem śląskim), a metę ma w Szczucinie (granica z województwem świętokrzyskim). Na naszej stronie prezentujemy propozycję przejazdu WTR, która uwzględnia objazdy odcinków będących jeszcze w fazie budowy bądź planowania:

Małopolska Wiślana Trasa Rowerowa biegnie przeważnie wałami nad Wisłą, jest więc wygodna i bezpieczna - idealna zarówno dla doświadczonych miłośników rowerowych wycieczek, jak i rodzin z dziećmi oraz seniorów. Na trasie znajduje się jeden krótki, ale stromy podjazd (Kamień). Występuje parę odcinków szutrowo-gruntowych.

Większość trasy jest wyłączona z ruchu samochodowego, ale objazdy często prowadzą po zwykłych drogach - z możliwym intensywnym ruchem samochodowym i sporymi przewyższeniami.

Odnośnik do wirtualnego spaceru Wiślanej Trasy Rowerowej

Planując wycieczkę małopolskim odcinkiem Wiślanej Trasy Rowerowej, należy zwrócić uwagę na sezonowe roboty budowlane i czasowe zamknięcie wałów.

Trwa modernizacja wałów wiślanych na odcinku Most Wandy (Kraków) – Brzegi, która ma zakończyć się początkiem 2023 r. Zalecany objazd odcinka Most Wandy - Grabie drogami w ruchu ogólnym.

Wszelkie utrudnienia nanoszone są systematycznie na poniższą mapę.

Małopolska Wiślana Trasa Rowerowa - dojazd

Jednym ze sposobów dotarcia na Wiślaną Trasę Rowerową w Małopolsce jest kontynuacja podróży z województwa śląskiego. Wycieczkę można rozpocząć u samych źródeł Wisły - oraz WTR - czyli w miejscowości Wisła (na dworcu PKP Wisła Uzdrowisko). Po przejechaniu 80 km we wsi Dankowice opuszcza się Śląsk i kontynuuje jazdę już w Małopolsce - od Jawiszowic aż do Szczucina.

Na Wiślaną Trasę Rowerową można również dostać się z Dworca Głównego w Krakowie. Na tyłach peronów znajduje się tunel kolejowy ze ścieżką rowerową, którą można dojechać do WTR Kraków. Należy kierować się w stronę Ronda Mogilskiego, następnie Ronda Grzegórzeckiego i zjechać na trasę nad Wisłą.

Inne możliwości dojazdu pociągiem do Wiślanej Trasy Rowerowej

Oto lista stacji kolejowych, przy których poprowadzona jest małopolska Wiślana Trasa Rowerowa: Brzeszcze-Jawiszowice, Oświęcim, Kraków, Węgrzce Wielkie, Staniątki. Wycieczkę WTR można wygodnie rozpocząć i zakończyć w dowolnej z tych miejscowości.

Przed podróżą należy sprawdzić regulamin przewozu rowerów dostępny na stronach przewoźników Polregio oraz Kolei Małopolskich, warto także pamiętać o Małopolskim Bilecie Rowerowym.

Do WTR można też dojechać samochodem. Miejscowości, gdzie można wygodnie przesiąść się na rower i wjechać na Wiślaną Trasę Rowerową, to: Harmęże (przy kościele), Oświęcim, Mętków (przy orliku), Jankowice (przy moście), Okleśna (przy boisku), Kamień (przy boisku), Łączany (przy elektrowni), Facimiech, Tyniec, Kraków, Brzegi (przy Campus Misericordiae), Grabie (przy stadionie), Niepołomice, Ispina, Uście Solne (rynek), Kopacze Wielkie, Wietrzychowice, Siedliszowice, Ujście Jezuickie (przy MOR), Szczucin.

Mapy Wiślanej Trasy Rowerowej

Aktualne mapy małopolskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej w formacie A4 do samodzielnego druku.

Wydanie z 2024 roku do ściągnięcia i wydrukowania. Kliknij w wybrany obrazek aby otworzyć i pobrać fragment mapy w formacie PDF.

mapa małopolski mapa małopolskiMapa MałopolskiMapa Małopolski

Mapa MałopolskiMapa MałopolskiMapa MałopolskiMapa Małopolski

Małopolska Wiślana Trasa Rowerowa - relacje z przejazdu

Zapraszamy do obejrzenia relacji z przejazdu WTR.

Wiślana Trasa Rowerowa - część zachodnia:

 

Wiślana Trasa Rowerowa - część wschodnia:

Atrakcje turystyczne na małopolskim odcinku Wiślanej Trasy Rowerowej

Atrakcje dostępne bezpośrednio przy trasie:

Trasa rowerowa pomiędzy stawami, widok z lotu ptaka

Wycieczki rowerowe przy małopolskiej Wiślanej Trasie Rowerowej

Przy Wiślanej Trasie Rowerowej powstają lokalne szlaki rowerowe, co znacznie zwiększa pulę ciekawych miejsc do odwiedzenia.

Na naszej stronie znajdziesz propozycje wycieczek z podaną trasą oraz opisem atrakcji dostępnych na szlakach rowerowych odchodzących od WTR:

Warto także nadmienić, że jadąc po WTR od Jawiszowic do Woli Batorskiej jedzie się jednocześnie po europejskim szlaku VeloMetropolis/EuroVelo 4. Dlatego należy uważać na oznakowanie, aby pozostać na WTR w Woli Batorskiej należy ominąć zjazd z wału gdzie odbija VeloMetropolis/EuroVelo 4 i jechać dalej na północ w kierunku Szczucina. Natomiast w Wietrzychowicach można z WTR wjechać na VeloDunajec.

Ścieżka rowerowa przy stawie

Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR) przy Wiślanej Trasie Rowerowej

Wiślana Trasa Rowerowa składa się z długich odcinków poprowadzonych poza terenami zabudowanymi (w większości po wałach przeciwpowodziowych). MOR to punkty postojowe, przy których można odpocząć, schronić się przed deszczem lub wiatrem, skorzystać z sezonowych przenośnych toalet, a także dokonać drobnych napraw rowerowych przy pomocy stacjonarnych zestawów z narzędziami.

Lista MOR na małopolskiej Wiślanej Trasie Rowerowej (wszystkie lokalizacje naniesione są na mapy): Brzeszcze, Oświęcim, Gromiec, Rozkochów, Łączany, Niepołomice, Ispina, Kopacze Wielkie, Ujście Jezuickie, Pawłów, Szczucin.

Małopolska Wiślana Trasa Rowerowa - profil wysokościowy

Profil wysokościowy małopolskiego odcinka WTR z geoportalu MIIP:
WTR

Aplikacja "Rowerowa Małopolska" - nawigacja rowerowa oraz planer podróży

Wycieczkę Wiślaną Trasą Rowerową ułatwia też aplikacja “Rowerowa Małopolska”, która zawiera bazę tras w postaci propozycji wycieczek rowerowych, wycieczek ekoturystycznych, głównych szlaków rowerowych oraz sieci tras VeloMałopolska. Aplikacja ma też funkcję wyznaczania trasy rowerowej w trzech trybach: turystycznym, miejskim i terenowym.

 

 

Multimedia