Tatry z dziećmi. Przygodę czas zacząć

Kasprowy Wierch Tatry, zazieleniony szczyt nad którym rozciągają się chmury.
Tatry i Zakopane to bez wątpienia kierunek górski najczęściej obierany podczas wyjazdów wakacyjnych przez rodziny z dziećmi z różnych stron Polski. Sława najwyższych gór o charakterze alpejskich, uroki niezwykłych krajobrazów i szereg atrakcji przyciągają turystów zarówno ceniących sobie aktywny wypoczynek jak i marzących o relaksie podczas urlopu. Ale co robić z dziećmi w Tatrach i okolicach? W organizacji czasu z pewnością pomoże książka Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”. Przygodę w Tatrach czas zacząć!

Pewnie niejeden rodzic zadaje sobie pytanie, Co zrobić by wycieczką w góry zainteresować najmłodszych? Jak zachęcić dziecko do mozolnej wędrówki i jak poradzić sobie z marudzeniem na szlaku? Oto kilka podpowiedzi, które z pewnością ułatwią wiele wyjść i pomogą przygotować się do tatrzańskiej, wakacyjnej przygody.

Tatry: Wybrać ciekawe miejsce

A takich w Tatrach nie brakuje! Dzieci nie znoszą nudy, a piękno krajobrazu nie zawsze jest wystarczające, by zachęcić je do marszu. Wybrana trasa powinna być więc atrakcyjna i niezbyt trudna. Najlepszą opcją z najmłodszymi są zawsze spacery dolinami: Chochołowską i Kościeliską, bowiem myśl o spacerze zakończonym pyszną szarlotką lub innym przysmakiem w schronisku na każdego działa zachęcająco! Każdą z tych dolin bez problemu można wybrać się na spacer nawet z wózkiem. W Dolinie Kościeliskiej dodatkową atrakcją mogą być jaskinie, przecież każde dziecko to mały poszukiwacz skarbu! Dobrym kierunkiem będzie też spacer nad Smreczyński Staw ze Schroniska w Dolinie Kościeliskiej na Hali Ornak. Na krótszą wycieczkę warto wybrać się do mniejszych dolin: Białego oraz Ku dziurze, gdzie ciekawscy mogą zajrzeć do ogromnej jamy na końcu doliny i posprzeczać się z własnym echem. Atrakcyjna będzie też Dolina Strążyska zakończona Siklawicą, wodospadem tryskającym spod samych ścian Giewontu. Oczywiście popularny spacer do Morskiego Oka to całkowicie bezproblemowa trasa  spacerowa możliwa do pokonania także z wózkami. Nieco starszych wędrowców śmiało można zabrać na Halę Gąsienicową i nad Czarny Staw. Na początek  można też spróbować wjazdu kolejką na Kasprowy Wierch i zejścia pieszo do Hali Gąsienicowej. Takie rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem a wjazd kolejką linową to nie lada przygoda!

Warto przed wycieczką zastanowić się, zainteresować dziecko mapą i dobrać odpowiednią trasę do możliwości naszych i najmłodszych.

Jak przygotować się do wycieczki górskiej

Z całą pewnością każdy turysta wybierający się na wycieczkę w Tatry powinien mieć ze sobą plecak i to może być też argumentem przekonującym dziecko do wycieczki: wspólne spakowanie ulubionego plecaka. Czy jednak zabrać ze sobą ulubioną lalkę albo misia? Co tak naprawdę najmłodsi powinni zapakować do plecaka wybierając się na szlak. Oprócz wody, herbaty i pożywnej przekąski podstawą jest ciepłe ubranie (kurtka, czapka, rękawiczki). Warto pamiętać o zabraniu mapy, pomoże ona nie tylko w odnalezieniu się w terenie, ale umożliwi również rozszyfrowanie nazw okolicznych szczytów, a przez to poszerzy wiedzę geograficzną najmłodszych i zainteresuje ich topografią. Czy wycieczka górska jest jak zwykły spacer po parku? Oczywiście, że nie! Warto uświadomić dzieci, że w górach mogą zdarzyć się sytuacje nieprzewidziane, dlatego koniecznie trzeba pamiętać o wpisaniu do telefonu numeru ratunkowego Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz o zabraniu apteczki. Dobre, wspólne przygotowanie do wycieczki zainteresuje wyjściem nawet najbardziej marudnych i najmłodszych wędrowców!

  • Numer TOPR zawsze w komórce: 601 100 300

Tatrzańskie zwierzęta i rośliny

Wycieczka w Tatry to zawsze niezapomniana przygoda! Oprócz pięknych widoków podczas wędrówki spotkać można przedstawicieli różnych gatunków zwierząt – mieszkańców poszczególnych pięter roślinności. Warto opowiedzieć wcześniej dzieciom o mieszkańcach tatrzańskich lasów i hal, wśród których można wymienić niedźwiedzie, kozice, wilka, rysia, czy najciekawsze ptaki. Jedną z form przygotowania do wyjścia może być też wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej prowadzonym przez Tatrzański Park Narodowy. Pokaźna dawka przygotowanej przez specjalistów wiedzy przekazywana jest w bardzo ciekawy sposób i zapoznaje dzieci ze światem Tatr i ich mieszkańcami. Podczas wycieczki warto zawsze mieć oczy i uszy szeroko otwarte!

Warunki przyrodnicze w Tatrach

Świat Tatr jest naprawdę fascynujący! Nie każdy wie, że góry to nie tylko piękne szczyty i przełęcze, ale także tajemniczy świat jaskiń! Przebywając pod Tatrami kilka dni warto zaplanować różne wycieczki prezentujące różnorodne formy krajobrazu tatrzańskiego. Po drodze warto opowiedzieć dzieciom jak wygląda ukształtowanie terenu gór i jakie sekrety skrywają jaskinie. Czym jest grań tatrzańska, a czym przełęcze, kim jest grotołaz i speleolog a kim taternik i alpinista? Ciekawe opowieści mogą tylko zachęcić najmłodszych do odkrywania tajemnic Tatr.

Zagrożenia i pogoda w Tatrach

Pamiętajmy, że podstawą w górach jest rozsądek i warto uczyć tego dzieci od najmłodszych lat. Zmienne warunki pogodowe w górach, nagle burze i zmiany temperatur to wszystko, z czym powinniśmy liczyć się podczas letniej wycieczki, nawet gdy w mieście jest piękna pogoda. Warto uświadomić dziecko jak ważne jest sprawdzanie prognozy pogody i odpowiednie przygotowanie do wycieczki (zabranie niezbędnej kurtki od deszczu i światła). Pamiętajmy, że czasami trzeba nawet zmienić plan lub wycofać się z zaplanowanej wycieczki. Każdy, i młodszy i starszy, powinien pamiętać wybierając się na szlak o możliwości niespodziewanej zmiany pogody. W Tatrach w ciągu kilkunastu minut słoneczny, letni dzień może zmienić się w nawałnicę z piorunami, po której temperatura może spaść do zera.  Warto krzewić w dzieciach szacunek do gór już od najmłodszych lat.

Nie tylko góry

Chociaż głównym powodem urlopu w Zakopanem i okolicach są wycieczki górskie, to warto atrakcji na Podhalu jest dużo więcej. Koniecznie trzeba zapoznać dziecko z podstawami kultury i tradycji góralskich. Świadomi rodzice ceniący sobie rzetelną wiedzę mogą zabrać dziecko do Muzeum Tatrzańskiego, które jest skarbnicą wiadomości o góralszczyźnie, stylu zakopiańskim i sztuce podhalańskiej. Warto zaplanować wizytę w przepięknej willi Koliba i w sąsiedniej w Chałupie Gąsieniców-Sobczaków, aby opowiedzieć jak dawniej mieszkali górale i dlaczego ich dorobek jest tak cenny. Ze starszymi można zaplanować wizytę w Galerii Sztuki w willi Oksza, gdzie na własne oczy zobaczyć możemy najcenniejsze dzieła największych artystów inspirowanych Tatrami. Warto zajrzeć na stronę Muzeum, które w okresie wakacyjnym prowadzi różne warsztaty i zajęcia. Koniecznie trzeba wybrać się z dziećmi do Muzeum Kornela Makuszyńskiego, autora wciąż cieszących się powodzeniem książek dla najmłodszych. 

Najlepszym sposobem na poznanie kuchni góralskiej jest degustacja. Niejednemu pocieknie ślinka na myśl o oscypku, kwaśnicy i moskolach. Ciekawostką dla najmłodszych może być wizyta w bacówce, których na Podhalu nie brakuje. Warto zatrzymać się na chwilę choćby spacerując Doliną Chochołowską i zajrzeć do środka, czy spróbować świeżutkiej żętycy. Chłopcy interesujący się sportem z pewnością będą zachwyceni spacerem w stronę skoczni: Wielkiej Krokwi, a ogromnym przeżyciem będzie także wjazd na samą górę, do miejsca, z którego skoczkowie rozpoczynają skok.

Wszystkie dzieci uwielbiają szaleństwa wodne, dlatego warto pomyśleć także o wizycie w Aqua Parku w Zakopanem lub w okolicznych termach: Chochołowskich, w Szaflarach, w Białce czy w Bukowinie. To miejsca, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i oferują mnóstwo atrakcji podczas zabaw wodnych. 

 

Dobrej i odpowiedzialnej turystyki górskiej uczy książka „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” autorstwa Pawła Skawińskiego, wieloletniego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, ratownika górskiego i instruktora narciarstwa. To pozycja, która wielu rodzicom może ułatwić przygotowanie dziecka do wycieczki. To nie tylko kompendium wiedzy o Tatrach, ale także pełna anegdot lektura przygotowująca najmłodszych do zmagań górskich. Dzięki lekturze, dziecko samo będzie wyrywać się na wędrówkę, a na stronach książki znajdzie odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Multimedia


Verknüpfte Assets