VeloNatura - małopolski odcinek trasy EuroVelo 11

VeloNatura - małopolski odcinek trasy EuroVelo 11

Fragment VeloNatura - kładka rowerowa nad rzeką.
VeloNatura to małopolski odcinek europejskiej trasy EuroVelo 11 - i takie oznakowanie widnieje na tabliczkach: EV11. Długość VeloNatura od granicy słowackiej po granicę z województwem świętokrzyskim wynosi około 270 km. Trasa przebiega po najbardziej atrakcyjnych terenach doliny Popradu i Dunajca w otoczeniu Beskidu Sądeckiego i Pogórza. Dojedziemy nią do Krakowa i dalej na północ do granicy z województwem świętokrzyskim w Proszowicach.

 

logo trasy Velo Natura

Długość – 271 km (częściowo wspólnie z VeloDunajec, VeloMetropolis i Wiślaną Trasą Rowerową)

Start – Muszyna (granica ze Słowacją)

Meta – Kościelec (granica z województwem świętokrzyskim)

Trasa VeloNatura składa się z kilku fragmentów:

  • Fragment 1: samodzielny odcinek od granicy ze Słowacją przez Muszynę do Starego Sącza.

Osią tego odcinka jest rzeka Poprad. Od granicy ze Słowacją szlak prowadzi na północ, a Muszyna to pierwsza miejscowość na trasie, w której można skorzystać z usług gastronomicznych i noclegowych. Szczególnie polecamy ofertę miejsc z certyfikatem Miejsca Przyjaznego Rowerzystom w Małopolsce.

  • Fragment 2: Wspólny odcinek z trasą VeloDunajec od Starego Sącza do Ostrowa.

UWAGA! Od miejscowości Wielogłowy za Nowym Sączem do zapory w Czchowie oraz od Zakliczyna do Ostrowa trasa nie jest jeszcze ukończona, dlatego zachęcamy do skorzystania z propozycji przejazdu w formie pliku GPX - do pobrania.

W Ostrowie trasa VeloNatura / EuroVelo 11 skręca na zachód, a VeloDunajec biegnie dalej na północ. Przebieg na odcinku od Ostrowa do Woli Batorskiej koło Niepołomic został opisany w artykule o VeloMetropolis.

  • Fragment 4: samodzielny odcinek od mostu Wandy w Krakowie, przez krakowską Nową Hutę, Proszowice do granicy z województwem świętokrzyskim - UWAGA! Poza granicami Krakowa trasa nie jest jeszcze wybudowana i oznakowana, dlatego chętnych do przejechania tego planowego odcinka odsyłamy do pliku gpx, który pozwoli wygodnie dotrzeć do granicy z województwem świętokrzyskim.

Odnośnik do wirtualnego spaceru VeloNatura i EuroVelo 11

VeloNatura - propozycje przejazdu 

VeloNatura/EuroVelo 11 -  pliki GPX do pobrania

Prezentujemy plik GPX dla południowego odcinka trasy VeloNatura (pokrywa się się z propozycją wycieczki wzdłuż Doliny Popradu z Krynicy do Starego Sącza).

Propozycje przejazdów "objazdowych" po pozostałych odcinkach EV11 znajdują się przy opisach tras z którymi pokrywają się przebiegi, czyli VeloDunajec (Stary Sącz – Bogumiłowice), EV4 (Bogumiłowice – Wola Batorska) oraz WTR (Wola Batorska – Kraków). 

Wszelkie utrudnienia oraz stan budowy nanoszone są systematycznie na poniższą mapę.

VeloNatura - dojazd

Jednym ze sposobów dotarcia do trasy VeloNatura jest kontynuacja podróży ze Słowacji. Przebieg trasy oraz informacje na temat słowackiej części EuroVelo 11 znajdują się na stronie eurovelo11.sk.

Do Muszyny - początku trasy VeloNatura - można również dojechać trasą VeloKrynica z Krynicy-Zdroju, a następnie kontynuować wycieczkę na północ do Starego Sącza i łącznika z VeloDunajec.

Do VeloNatura można dotrzeć również od północy - z woj. świętokrzyskiego. Warto pamiętać, że część trasy jest już tam gotowa, natomiast kontynuacja w woj. małopolskim (okolice Proszowic) jest aktualnie w fazie budowy.

Możliwy jest także dojazd pociągiem. Regulamin przewozu rowerów dostępny jest na stronach przewoźników Polregio oraz Kolei Małopolskich, warto także pamiętać o Małopolskim Bilecie Rowerowym. 

Trasa VeloNatura / EuroVelo 11 przebiega przez następujące ośrodki turystyczne, w których można rozpocząć lub zakończyć wycieczkę: Muszyna, Piwniczna - Zdrój, Rytro, Stary Sącz, Nowy Sącz, Gródek nad Dunajcem, Czchów, Zakliczyn, Wierzchosławice, Niepołomice, Kraków, Proszowice.

Alejki parkowe, w tle zalesione góry. Piękna słoneczna jesienna pogoda.

Atrakcje turystyczne na trasie VeloNatura (EuroVelo 11)

Atrakcje dostępne bezpośrednio przy trasie na odcinku Słowacja - Stary Sącz:

Atrakcje na wspólnym odcinku VeloNatura z trasą VeloDunajec od Starego Sącza do Ostrowa:

Wycieczki rowerowe przy VeloNatura

Propozycje wycieczek rowerowych w okolicach doliny Popradu i Dunajca:

Szlaki rowerowe w okolicach doliny Popradu:

  • VeloKrynica – asfaltowa ścieżka rowerowa prowadzi na wschód, od Muszyny przez Powroźnik do Krynicy-Zdroju. 
  • Szlakiem Wód Mineralnych - pętla tematyczna dotycząca wód zdrowotnych, z których słynie cały Beskid Sądecki.

VeloNatura - profil wysokościowy

Profil wysokościowy VeloNatura z geoportalu MIIP:

4_VeloNatura.png

Mapy VeloNatura

Dostępne są aktualne mapy sieci tras rowerowych w Małopolsce, w tym VeloNatura w wersji PDF - wydanie z 2020 roku, do ściągnięcia i wydrukowania (format A4):

Do dyspozycji rowerzystów dostępna jest również Mapa na Geoportalu Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (MIIP).

Aplikacja "Rowerowa Małopolska" - nawigacja rowerowa oraz planer podróży

Wycieczkę VeloNatura ułatwia też aplikacja “Rowerowa Małopolska”, która zawiera bazę tras w postaci propozycji wycieczek rowerowych, wycieczek ekoturystycznych, głównych szlaków rowerowych oraz sieci tras VeloMałopolska. Aplikacja ma również funkcję wyznaczania trasy rowerowej w trzech trybach: turystycznym, miejskim i terenowym.

Multimedia