Tłumy rowerzystów na Małopolska MTB FILM FESTIVAL 2019!

Tłumy rowerzystów na Małopolska MTB FILM FESTIVAL 2019!
Rekordowa liczba zgłoszeń do wszystkich kategorii konkursowych, sala kinowa wyprzedana na dzień wcześniej oraz tłumy rowerzystów w Kinie Kijów.Centrum 21 listopada to efekt współpracy Województwa Małopolskiego z organizatorami MTB FILM FESTIVAL 2019.

Do konkursu zgłoszono w tym roku rekordowe 30 filmów i prawie 100 zdjęć! 23 z nich to filmy w kategorii amatorskiej, 7 produkcji przygotowano przez profesjonalistów. Poziom konkursu zarówno w kategorii filmowej jak i fotograficznej był bardzo wysoki. Jury składające się z osób aktywnie działających w społeczności MTB nie miało łatwego zadania.

W kategorii film roku walka jak w dobrych zawodach rowerowych toczyła się o „ułamki sekund”…
Dosłownie jednym punktem sędziowskim tytuł wygrał film Pawła Stachaka „Alterego”. Film zachwycił jury poziomem ewolucji MTB Dirt.
Na drugim miejscu uplasował się rowerowy „thriller” Michała Wilka z główną rolą topowego zawodnika enduro Marcina Motyki. Film „Stary ja to widzę tak” charakteryzował się konkretnie rozpisaną fabułą z elementami kina akcji przeplatanymi zapierającymi dech w piersiach widokami i agresywną jazdą w terenie. Trzecie miejsce zajął Filip Miętka z filmem „Ride Own Type”.

W kategorii amatorskiej filmowcy zaskoczyli przekrojem i podejściem do tematu filmu MTB. Nie zabrakło najlepszych ewolucji na hopach, szybkich zjazdów downhill, przepięknych widoków jak i zabawnych mini historii fabularnych całkowicie luźnie traktujących temat rowerów.
Między innymi dlatego wysoko bo na drugim miejscu uplasował się film Krzysztofa Kłosa „Elo” w którym działo się chyba dosłownie wszystko od trialu i rowerów Vawelo po uciekającego z krakowskiego Zoo na rower szympansa. Pierwszym miejscem jury doceniło profesjonalnych dirt’owców w filmie Krystian Burz „Dudes” 

Nagrodę w kategorii bikeBoard Zdjęcie Roku bezapelacyjnie zgarnął Bartek Pawlikowski za tytuł: „Exploring World On Two Wheels”.
Zdjęcie zgarnęło dodatkowo gigantyczną ilość polubień na Facebooku (1400 !) co jest tylko dowodem na popularność konkursu i festiwalu w sieci. Łącznie wszystkie zdjęcia uzyskały prawie 10 000 polubień, a zasięg konkursu objął zaangażowanie całej rowerowej Polski.

Ważną i docenioną olbrzymim zainteresowaniem kategorią było „Najlepsze Zdjecie Małopolski”. Pierwsze miejsce zajął tu Jacek Kolczak za epicką fotę „whip’a” na Harendzie z panoramą Tatr Zakopanego w tle. „No Place Like Home” 

Kategoria Najlepszego Zdjęcia z Małopolski ma olbrzymi potencjał i daje szanse na udział w konkursie każdemu na co dowodem był przekrój zdjęć ukazujących dosłowne każdy typ „rowerowania”. 

Całość tego święta MTB dopełniła przyjazna i entuzjastycznie reagująca widownia w której mimo stosunkowo później godziny nie zabrakło sporej grupy najmłodszych rowerzystów. Dodatkowo wyróżniono najmłodszych aktorów: Lenę BajorMikołaja Woźniaka i Kajo Kłoda.

Małopolska MTB FILM FESTIVAL 2019

Na ekranie głównym pomiędzy seansami zaprezentowano najważniejsze dokonania Małopolski pod kątem rozwoju ścieżek Velo na terenie województwa oraz promocji dyscyplin i ośrodków Enduro / DH. Dodatkową atrakcją festiwalu była emisja najnowszej produkcji renomowanej wytwórni filmów rowerowych Anthill Films "Return to Earth".

Impreza była sukcesem zarówno w etapie promocji i zaangażowania środowiska MTB „online” jak i samego eventu w wypełnionej po brzegi do ostatniego miejsca sali największego kina w Polsce. Festiwal powróci do Kijowa w listopadzie 2020 roku.


JURY: 
Miłosz Kędracki - redaktor naczelny bikeBoard
Jan Kiliński - założyciel Dirt it More
Sławek Łukasik - Mistrz Europy i wielokrotny Mistrz Polski Downhill
Kris Kurowski - Leatt World
Magda Borodeńko - Leatt Polska
oraz Tomasz Kubik - organizator imprez rowerowych i dyrektor festiwalu 

Filmowe produkcje amatorskie:

Cezary Adamski „ Livigno Madonon Trial" 
Michał Niski „Bike” 
Bogdan Choma „Breath” 
Karol Pawłowski „I’m Dangerous” 
Marcin Nitoń „Just Ride” 
Krystian Burz „Dudes” 
Michał Kuś "Dirt Podgórska - End of the Season"
Mateusz Drabik / Łukasz Żółciak "MTB Ride x FPV Drone" 
Iwo Rawicki, Maciej Klimek „Czarny Lew” 
Krzysztof Kłos „Elo”

Filmy w kategorii PRO:

Jakub Kocjan - Go Bike Kids
Filip Miętka - Ride Own Type
Maciej Iwan - Leśny Dzban
Michał Wilk - Stary Ja to Widzę Tak
Oskar Soczyński - Madness
Paweł Stachak - Alterego 
Konrad Święch - Roof Challenge 
Tomasz Dyniec - Easy Line


bikeBoard Zdjęcie Roku MTB sponsorowane przez markę Leatt

Rich Kurowski „Feeling The Flow” 
Jacek Kolczak „No Place Like Home” 
Adam Glosowic „Sunrise” 
Cezary Adamski „Górska Incepcja” 
Ewa Kania „Misty Rides in Finale”
Bartłomiej Pawlikowski „Exploring World on Two Wheels” 
Jacek Skorupski „Sunset” 
Aleksandra Zegarowska „Blue Tail” 
Marcin Bukowski „ET” 
Dorota Juarnek „Sahara”

„Najlepsze rowerowe zdjęcie z Małopolski” 

1. Marcin Bukowski (Zakopane)
2.Jacek Kolczak (Zakopane)
3. Natalia Bajor (Kasina)
4. Aleksandra Łapiejko (Kasina) 
5. Przemek Kita (Kluszkowce) 
6. Aleksandra Zegarowska (Babia Góra)
7. Grzegorz Bachórz (Spytkowice)
8. Artur Tokarski (Kalwaria Zebrzydowska) 
9. Julia Kałuźińska (Muszyna)
10. Kamila Rojszczak Adamska (Durbaszka)


Organizatorem wydarzenia była Fundacja Silva Rerum (strona konkursowa).
Głównym partnerem festiwalu była Małopolska. 

Multimedia