Sie sind da:
Zurück

Jak zacząć przygodę z turystyką rowerową?

Jak zacząć przygodę z turystyką rowerową?

Dwoje rowerzystów na szlaku rowerowym, stoją i patrzą na oznakowanie
Żeby wybrać się w niezapomnianą podróż, nie trzeba wcale lecieć na drugi koniec świata. Turystyka rowerowa pozwala zachwycić się najpiękniejszymi miejscami w naszym regionie, a lato to świetny czas, żeby skorzystać ze słonecznej pogody i zacząć podróżować na dwóch kółkach. Aby ułatwić organizację takich wypraw, powstała bezpłatna aplikacja Rowerowa Małopolska – prawdziwy niezbędnik zarówno dla doświadczonych, jak i dla początkujących rowerzystów. Dowiedz się, jak zaplanować pierwszą wycieczkę rowerową i zacząć przygodę z rowerem!

Jak wybrać trasę na pierwszą wycieczkę rowerową?

Wraz z dynamicznym rozwojem infrastruktury dla rowerzystów w Małopolsce coraz więcej osób decyduje się rozpocząć swoją przygodę z turystyką rowerową. Choć czasem najlepsze wspomnienia zbiera się ze spontanicznych wypraw w nieznane, kiedy ma się nieco mniejsze doświadczenie, kluczem do sukcesu może okazać się dobre zaplanowanie trasy.

W doborze trasy  na pierwszą wycieczkę rowerową pomoże mobilny przewodnik Rowerowa Małopolska. Można w nim samodzielnie wyznaczyć trasę w trzech profilach – turystycznym, miejskim, terenowym – i wybrać tę opcję, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Oceniając stopień trudności trasy rowerowej, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej długość, ale też na profil wysokościowy. Od punktu A do B przeprowadzi nas nawigacja głosowa.

Co istotne, aplikacja mapowa działa również offline – nie trzeba się obawiać, że zgubimy się na trasie w przypadku braku dostępu do internetu. Sporym ułatwieniem jest też możliwość zapisania bezpośrednio na telefon śladu GPS w formie pliku GPX.

Z planera mapowego Rowerowej Małopolski można korzystać także w przeglądarce internetowej.

Rowerzysta ogląda drewniany kościół, na pierwszym planie polana z kwiatami.

Nie masz własnego pomysłu na trasę swojej pierwszej rowerowej wycieczki? Żaden problem - możesz wziąć pod uwagę jedną z gotowych propozycji, których w aplikacji Rowerowa Małopolska nie brakuje. Przy wyborze przyda się funkcja filtrowania szlaków według dystansu i czasu, jaki zajmują. Na dobry początek polecamy wybierać krótsze wycieczki, by stopniowo budować formę – ostrzegamy jednak, że na malowniczych trasach Małopolski bardzo łatwo złapać rowerowego bakcyla i jednodniowe wypady w przyszłości przerodzą się najpewniej w weekendowe, kilkudniowe czy nawet kilkutygodniowe wyjazdy.

Osoby, którym zależy na poruszaniu się po trasach płaskich, powinny przyjrzeć się stale rozbudowywanej sieci szlaków VeloMałopolska zaprojektowanej tak, by można było dotrzeć rowerem w każdy region Małopolski.

Jak zmotywować się do przesiadki na dwa kółka i zacząć swoją przygodę z rowerem?

Choć podróże autem mają niewątpliwie swoje zalety, jest wiele powodów, dla których warto spróbować sił w organizacji wycieczki na dwóch kółkach. Turystyka rowerowa to wyjątkowy sposób na poznanie zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych walorów Małopolski – dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia połączenie aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji. Co ciekawe, Rowerowa Małopolska to nie tylko baza tras, ale i miejsc, które warto odwiedzić – aplikacja dostarcza tym samym mnóstwo podróżniczych inspiracji. W zależności od tego, co planujemy zobaczyć, na mapie możemy wyszukać oznaczone i opisane obiekty godne uwagi – takie jak zamki, muzea, zabytki, lasy, jeziora czy parki – i wyznaczyć trasę bezpośrednio do nich.

Motywację do wyruszenia na rowerowe szlaki stanowić może również chęć zatroszczenia się o nasze środowisko naturalne. Wiele osób decyduje się na zamianę auta na rower, ponieważ zależy im na przemieszczaniu się w sposób bardziej ekologiczny. W aplikacji Rowerowa Małopolska można sprawdzić, o ile mniej dwutlenku węgla wyemituje się do atmosfery dzięki wybraniu takiego rozwiązania. Co więcej, można też dowiedzieć się, ile zaoszczędzi się na paliwie, a także ile kalorii spali się podczas jazdy wybraną trasą.

Aplikacja Rowerowa Małopolska

Dobra organizacja pierwszej wycieczki rowerowej to podstawa – początkujący turysta rowerowy na pewno chętniej wybierze się w trasę, gdy będzie towarzyszyć mu poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy. Warto wspomnieć, że użytkownicy aplikacji mają dostęp do praktycznych informacji, które mogą przydać się w podróży. Dzięki nim bez problemu odnajdą drogę do najbliższej stacji roweru miejskiego, stojaków, parkingów, sklepów rowerowych czy wypożyczalni rowerów, a także samoobsługowych stacji naprawczych i serwisów rowerowych, co może okazać się szczególnie istotne w przypadku niespodziewanej usterki.

Na mapie oznaczone są także między innymi punkty informacji turystycznej, obiekty gastronomiczne i noclegowe, co pozwala na dokładne zaplanowanie przystanków na trasie i zadbanie o komfort podróży. Stworzony w aplikacji gotowy plan trasy można w łatwy sposób udostępnić znajomym – w końcu nic chyba tak nie motywuje do jazdy rowerem, jak zgrana ekipa przyjaciół czy rodzina, z którą można wspólnie wyruszyć w drogę.

Aplikacja mobilna Rowerowa Małopolska jest dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play i App Store. Zachęcamy do pobrania jej i zakochania się w turystyce rowerowej – trasy VeloMałopolska i tysiące kilometrów szlaków czekają!


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>