Zurück

Zamknięcie mostu w Ostrowie w trybie pilnym

Zamknięcie mostu w Ostrowie w trybie pilnym

Zamknięcie mostu w Ostrowie w trybie pilnym
W trybie pilnym, ze względów bezpieczeństwa i z wizją katastrofy budowlanej zamknięto dzisiaj most drogowy nad Dunajcem w Ostrowie koło Tarnowa. Zakaz ruchu obowiązuje również rowerzystów i pieszych.

Nie pisaliśmy o tym wczoraj, bo jeszcze do dzisiaj trwały ustalenia, czy nie da się go dopuścić chociaż dla ruchu pieszo-rowerowego. Niestety względy bezpieczeństwa przeważyły i most został dzisiaj zamknięty dla wszystkich. Co siłą rzeczy zamyka mieszkańcom Wierzchosławic sprawny dostęp do Tarnowa oraz likwiduje ciągłość dla trasy VeloMetropolis / EuroVelo4. O dostępie do VeloDunajec dla mieszkańców Tarnowa nie wspominając...

Nie zostaje nam nic innego jak zaproponować Wam tymczasowe, w miarę sensowne objazdy, które będą pewno musiały funkcjonować do czasu remontu tego mostu (ponoć 2021) albo wybudowanie nowego w roku 2023 (pisaliśmy o tym niedawno).
Wariant 1 zakłada przebieg spod okolic mostu przez kładkę pieszo-rowerową nad rzeką Białą i dalej lokalnymi drogami w kierunku Żabna i i mostu w Biskupicach Radowskich.
Wariant 2 zupełnie omija i tak tymczasowy przebieg trasy EuroVelo4 przez Tarnów i objeżdża miasto północnymi opłotkami. Natężenie ruchu na tych drogach powinno być znośne, choć przy zamkniętym moście na DW973 to różnie może być w całej okolicy jeśli chodzi o ruch samochodów. 

Nikt nie spodziewał się takiego obrotu rzeczy, w szczególności że most niedawno przechodził remont nawierzchni i pozostawał wtedy otwarty tylko dla ruchu pieszo-rowerowego. Szkoda że już wtedy nie ograniczono na nim ruchu tonażowego, tak żeby wytrwał do roku 2023 kiedy to zaplanowany był koniec budowy tej nowej, równoległej przeprawy mostowej. Remont i przywrócenie obecnego mostu do stanu używalności to horyzont końca 2021 i duże koszty. Pojawił się też pomysł żeby chociaż w sezonie wznowić przeprawę promową w Bobrownikach albo wybudować tymczasowy most wojskowy. Czekamy na rozwój wydarzeń i monitorujemy sprawę, również jeśli chodzi o wyznaczenie objazdów "w terenie" dla trasy VeloMetropolis, bo na razie priorytet drogowcy mają na wyznaczenie takowych dla samochodów.

Sugerowane objazdy naniesione na mapę www.bit.ly/mapaEV4, możecie je też sciągnąć w gpx
www.bit.ly/objazd-ostrow1
www.bit.ly/objazd-ostrow2

Sugerowane objazdy zamkniętego mostu w Ostrowie