Zurück

Rowerowa Małopolska w liczbach

Rowerowa Małopolska w liczbach

kładka pieszo-rowerowa w Łącku
VeloMałopolska to olbrzymi projekt rowerowy, składający się z ośmiu tras które przebiegać mają przez każdy region województwa i połączyć największe miasta. Osiem tras to: Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura (EuroVelo11), VeloMetropolis (EuroVelo4), VeloRaba, VeloRudawa, VeloSkawa oraz Szlak Rowerowy Wokół Tatr. Sporo odcinków tych tras jest już gotowa i zachęca do jazdy rosnące z roku na rok rzesze rowerzystów.

Ważne wyjaśnienie do statystyk. Liczby przedstawiają to co jest prezentowane na mapie bit.ly/velomalopolska, na której pokazane są wszystkie ważne odcinki dla rozwoju turystyki rowerowej w Małopolsce. Podliczone jest to, co jest ważne z punktu widzenia rowerzysty rekreacyjnego, czyli bez wliczania tego co jest czysto “komunikacyjnego” w dużych miastach jak Kraków czy Tarnów.
Sumowane są kilometry bez rozróżniania na poszczególnych inwestorów czy granice administracyjne/samorządowe, dlatego sumowane jest to co wybudowało ZDW w Krakowie w ramach Velo Małopolska, jak i również małopolskie gminy/powiaty, polskie odcinki Szlaku Wokół Tatr oraz odcinki VeloDunajec i EV11 przebiegające przez Słowację, które są ważne z punktu widzenia ciągłości tych tras. 
 

 

 

 

 

Krótkie omówienie statystyk
Jak widać na powyższych wykresach z tych nadających się już śmiało do jazdy odcinków, to ponad połowa (52%, 411 km) to odseparowane, szerokie i asfaltowe drogi rowerowe, 11% (86 km) to odcinki również bez samochodów, ale o nawierzchni szutrowej/z kostki. Odcinków w którym trasy zostały poprowadzone po drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu samochodowego jest 300 km (38%). 

W tabeli znajdzie również podsumowanie kilometrażu odcinków które aktualnie się budują, a ich daty oddania do użytku zaplanowano na lata  2021/22 (łącznie ponad 62 km). Ważna uwaga - spora część z tych kilometrów które powstają poza projektem VeloMałopolska, będą go bardzo dobrze uzupełniać, bo bardzo dobra infrastruktura powstają np. w sąsiedztwie Wiślanej Trasy Rowerowej (nad Kanałem Łączany w gminie Skawina) czy obok planowanych dopiero odcinków VeloRaba (ścieżka nad Zatoką Zakliczyńską). W bardzo konkretnych planach, czyli tych odcinków które są obecnie na etapie opracowania dokumentacji projektowych i zbierania pozwoleń na budowę (z datami zakończenia tego etapu w 2021/2022 roku), jest 127 km. Ich budowa oraz reszta z tych zaplanowanych na późniejsze lata odcinków Velo Małopolska (ponad 200 km) czekają teraz na nowy okres finansowania z Unii Europejskiej zaplanowany na lata 2021-2027. 
 

 


Pozostałe ważne liczby

  • 24 - ilość gotowych, większy i mniejszych obiektów mostowych przeznaczonych tylko dla ruchu pieszo-rowerowego wybudowanych / zaadaptowanych na potrzeby ruchu rowerowego
  • 3 - ilość budowanych aktualnie mostów pieszo-rowerowych
  • 27 - ilość Miejsc Odpoczynku Rowerzystów wybudowanych przez ZDW w Krakowie
  • >75 - ilość pozostałych, nowych wiat zapewniających miejsce do odpoczynku dla rowerzystów.
  • 3000 - ilość kilometrów rekomendowanych szlaków rowerowych

Mapa prezentując postęp prac / rodzaj nawierzchni