Zurück

Od lutego br. funkcjonować będzie Małopolski bilet rowerowy.

Od lutego br. funkcjonować będzie Małopolski bilet rowerowy.

Rowery w składzie Kolei Małopolskich
Od 01 lutego br. zacznie obowiązywać nowy cennik biletów w transporcie kolejowym na obszarze Województwa Małopolskiego, a od 17.02 ujednolicone zostaną oferty biletowe dostępne w pociągach obsługiwanych przez Koleje Małopolskie (KM) i POLREGIO (PR)

Nowy cennik przyniesie nam droższe bilety jednorazowe (średnio o 10%) i okresowe (o 10 zł), co tłumaczone jest wzrostem kosztów świadczenia usług przewozowych. Kluczową kwestią z punktu widzenia rowerowego będzie fakt wprowadzenia w końcu jednej stawki za tzw. "Małopolski bilet rowerowy" (4 zł), który będzie funkcjonował zarówno w składach KM jak i PRR. Tańszy będzie również bilet miesięczny na rower (35 zł), również funkcjonujący u obu przewoźników, którzy pokrywają tak naprawdę większość dogodnych połączeń z punktami startowymi trasy rowerowych. 

Dla przypomnienia - w KM płacimy teraz za rower 3 zł, a w PR 7 zł, a za miesięczny odpowiednio 30/60 zł. Często kończyło się to faktem płacenie drożej za przewóz roweru niż za osobę, np. przy podróżach na popularnej wśród rowerzystów linii Kraków - Puszcza Niepołomicka.  

Inną ciekawą ofertą może być też "Małopolski bilet dla rodziny", dzięki któremu będzie można przemieszczać się pomiędzy wybranymi przystankami w niższej cenie, bez ograniczeń w wybraną sobotę, niedzielę lub święto. Czekamy na szczegóły tej oferty. Pozostałe zmiany w ofercie znajdziecie na stronie Kolei Małopolskich http://bit.ly/2ufEccu

Ciekawi Was ile składów w Kolejach Małopolskich jest przystosowana do ruchu rowerowego? Poniżej grafika przedstawiająca szczegółowo aktualny stan.

Ilość składów kolejowych przystosowanych dla rowerów w Małopolsce

W planach są zakupy kolejnych składów, a na ostatnim spotkaniu m.in. z Departamentem Infrastruktury Drogowej i Transportu zasugerowaliśmy konieczność zakupu (lub modernizacji starego taboru) tak, żeby na bardziej obłożonych "rowerowo" liniach (Tarnów, Oświęcim, Zakopane, Nowy Sącz) jeździły w sezonie składy z wagonami przystosowanymi pod masową turystykę rowerową (osobne wejścia i wyjścia, szerokie przejścia, pojemność minimum 20 rowerów, z punktami ładowania rowerów elektrycznych).

Plany zakupowe Departamentu Infrastruktury Drogowej i Transportu

 

Dla przypomnienia wyciąg z regulamin przewozów obu przewoźników

Koleje Małopolskie Sp. z o.o.
Rower można przewieźć:

 1. w pociągu przystosowanym do przewozu rowerów,
 2. w przedziale lub w wyznaczonym miejscu, oznaczonym odpowiednim piktogramem, o ile nie zachodzą szczególne okoliczności uniemożliwiające wniesienie roweru i swobodne jego wprowadzenie oraz ustawienie roweru w pociągu (np. wysoka frekwencja podróżnych),
 3. o ile warunki taryfowe ofert specjalnych nie stanowią inaczej.
 • złożony rower w pokrowcu oraz rowerek dziecięcy (dwu- lub trójkołowy) nie podlegają opłacie.
 • przewożony rower nie może zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi w transporcie ani utrudniać przejazdu innym podróżnym.
 • podróżny jest zobowiązany do sprawowania nadzoru nad przewożonym rowerem i ponosi odpowiedzialność za szkody, jakie mogą być wyrządzone.

POLREGIO (Przewozy Regionalne Sp z o.o.)
Rower można przewozić w:

 1. wagonie przystosowanym do przewozu rowerów,
 2. w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu,
 3. wyznaczonym miejscu lub w przedziale, oznaczonym odpowiednim piktogramem  - pod warunkiem, że dany przedział nie jest zajęty dla potrzeb służbowych i oznakowany jako „przedział służbowy”,

o ile nie zachodzą szczególne okoliczności uniemożliwiające wniesienie roweru i swobodne jego wprowadzenie oraz ustawienie roweru w pociągu (np. wysoka frekwencja podróżnych).


Nie podlegają opłacie i są przewożone w ramach bagażu ręcznego:

 • złożony rower w pokrowcu;
 • rowerek dziecięcy (dwu- lub trójkołowy);
 • rower trójkołowy rehabilitacyjny, przewożony przez osobę niepełnosprawną lub osobę o ograniczonej sprawności ruchowej.

źródło grafik: Departament Infrastruktury Drogowej i Transportu