Odległa historia i sztuka współczesna

Ludzie siedzący na ławkach, w tle widok na kościoł i zamek.
Kraków to miasto, w którym funkcjonuje kilkadziesiąt niezwykle ciekawych muzeów. Wycieczkę po krakowskich zbiorach zacznijmy od Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie znajdują się Państwowe Zbiory Sztuki. Zwiedzający mogą podziwiać na Wawelu m.in. reprezentacyjne komnaty królewskie oraz ekspozycje: Wawel Zaginiony, Skarbiec Koronny, Sztuka Wschodu oraz zbiór dzieł wczesnego malarstwa włoskiego z kolekcji Lanckorońskich.

Jedne z najważniejszych kolekcji, nie tylko w Polsce, ale i w Europie, posiada Muzeum Narodowe w Krakowie. W jego licznych filiach, podziwiać można tysiące dzieł sztuki i eksponatów. Zacznijmy jednak od reprezentatywnego Gmachu Głównego przy al. 3 Maja, gdzie znajduje się m.in. „Dziewczynka z chryzantemami” Olgi Boznańskiej. W strukturze Muzeum Narodowego wyróżnić można następujące oddziały: Pałac Biskupa Erazma Ciołka (a w nim „Madonna z Krużlowej” nieznanego autora), Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (w czterech salach prezentowane są dzieła m.in. Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera czy Henryka Siemiradzkiego), Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera (muzeum dopełnia malowniczy ogród wg projektu artysty), Kamienicę Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, Muzeum Książąt Czartoryskich (w muzeum podziwiać można jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach - „Dama z gronostajem” autorstwa Leonarda da Vinci), Bibliotekę Czartoryskich, Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego z bogatą kolekcją numizmatyczną oraz Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum”

Historię Grodu Kraka można zgłębić dzięki wizycie w Muzeum Krakowa. Jego główna siedziba mieści się przy Rynku Głównym w Pałacu Krzysztofory. Jednym z głównych celów instytucji jest kultywowanie lokalnych tradycji (stąd m. in. organizowany od 1946 r. konkurs szopek krakowskich). Do licznych filii i oddziałów Muzeum Krakowa należą: Barbakan i Mury Obronne, Wieża Ratuszowa, Synagoga Stara (ze stałą wystawą „Dzieje i kultura Żydów krakowskich”), Fabryka Schindlera (to właśnie w tym miejscu niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler zatrudniał Żydów, wpisując ich następnie na tzw. listę Schindlera, ratując tym samym od zagłady), Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska, Kamienica Hipolitów (stała wystawa „Dom Mieszczański” przeniesie Cię w czasie), Muzeum Nowej Huty, Celestat, Dom Zwierzyniecki, Dom pod Krzyżem, Muzeum Podgórza (z wystawą „Miasto pod kopcem Kraka”), Thesaurus Cracoviensis, Rydlówka, KL Płaszow. Na szczególną uwagę zasługuje jeszcze jeden oddział Muzeum Krakowa – otwarty w 2010 r. Rynek Podziemny, które mogą się pochwalić m.in. stałą ekspozycją „Śladem europejskich tożsamości Krakowa” – multimedialnym widowiskiem, które dzięki nowoczesnym technologiom pozwala cofnąć się do czasów średniowiecznych. 

To jednak nie wszystko! Miłośnicy obcowania z historią i sztuką mogą odwiedzić takie miejsca jak: Muzeum Archeologiczne (Muzeum powstało w 1850 r., dzięki czemu jest najstarszą tego typu placówką w Polsce), Żydowskie Muzeum Galicja (utworzone w starej żydowskiej fabryce mebli), Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli czy Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” (jedyne tego rodzaju miejsce w Polsce).

Warto wspomnieć również o muzeach Uniwersytetu Jagiellońskiego: Muzeum UJ Collegium Maius (gdzie podziwiać można przedmioty związane z dziejami uczelni, m.in. przyrządy astronomiczne, z których korzystał Mikołaj Kopernik) oraz Muzeum Farmacji UJ (ekspozycje zajmują pięć kondygnacji, w tym piwnice i strych, a jeden z pokojów poświęcony został Ignacemu Łukasiewiczowi – wynalazcy lampy naftowej i pionierowi przemysłu naftowego w Europie). 

Do ciekawych muzeów krakowskich należą też: Pracownia i Muzeum Witrażu, Dom Rzemiosł Teatralnych zwany Lamusem (otwarta w 2016 r. ekspozycja dla tych, którzy chcą poznać kulisy powstawania spektakli), Muzeum Inżynierii Miejskiej (znajduje się w zabytkowych halach najstarszej zajezdni tramwajowej w Krakowie), Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (co ciekawe, do powstania tego miejsca znacznie przyczynił się reżyser Andrzej Wajda, zafascynowany dziełami japońskich artystów), Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3, Ogród Doświadczeń (sensoryczny park naukowy dla dzieci i młodzieży), Muzeum Ubezpieczeń (jedyne takie na świecie), Muzeum Bursztynu, Cricoteca (w budynku dawnej elektrowni organizowane są wystawy i dyskusje) oraz Interaktywne Muzeum Fliperów.

Na osobną wzmiankę zasługują jeszcze dwa, bardzo popularne krakowskie muzea. Pierwszym z nich jest Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie na terenach dawnego lotniska znajdują się liczne eksponaty związane z historią lotnictwa, w tym ponad 200 samolotów! Drugim bardzo ważnym miejscem na muzealnej mapie Krakowa jest MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej. Otwarte w 2010 r. Muzeum znajduje się na terenie dawnej Fabryki Schindlera. Jego misją jest prezentacja sztuki współczesnej przy jednoczesnej realizacji projektów edukacyjnych. W stałej kolekcji znajdują się prace artystów z całego świata. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów muzeów w Krakowie. 

W poszukiwaniu ciekawych muzeów możemy również udać się poza miasto. Nasze propozycje to m.in. Muzeum Opactwa św. Wojciecha w Staniątkach, Muzeum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, Muzeum Regionalne Ziemi Miechowskiej, BWA „U Jaksy” w Miechowie oraz muzea znajdujące się w Niepołomicach: Niepołomickie, Fonografii (jedyne tego typu muzeum w Polsce) oraz Izba Leśna w Niepołomicach.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści