Powrót

Projekt Gorlickie Ścieżki wygrywa BO miasta Gorlice

Projekt Gorlickie Ścieżki wygrywa BO miasta Gorlice

Projekt Gorlickie Ścieżki wygrywa BO miasta Gorlice
Udało się w Tarnowie, udało się też i w Gorlicach! Gratulujemy twórcom projektu pn.Gorlickie Ścieżki, który właśnie wygrał tegoroczny miejskiego budżetu obywatelskiego. Projekt ten zakłada budowę sieci krótkich singletracków na Górze Cmentarnej. 

Projekt startował już w poprzednim roku, ale nie udało mu się uzyskać wymaganej ilości głosów.  W tym roku pomysłodawcy postawili na konkretną kampanię z prostym przekazem i zawojowali swoim pomysłem prawie 1000 osób, które zdecydowały się oddać swój głos pomiędzy 20 września, a 4 października 2019 r. na zadanie "Budowa ścieżki rowerowej typu singletrack i zręcznościowej ścieżki rowerowej na Górze Cmentarnej". Kolejny projekt, który zakładał "poprawę infrastruktury sportowo – treningowej na stadionie im. Maksymiliana Kumorkiewicza przy ul. Sienkiewicza" zdobył 653 głosy. 

To już kolejny w Małopolsce pomysł na budowę nowych "singli", który zebrał tak szerokie, lokalne poparcie. Wspominaliśmy tu już o tarnowskim Bike Park Marcinka, teraz możemy pochwalić również i Gorlice

Wstępna koncepcja projektu przedstawiona jest na poniższej grafice i zakłada budowę 2 tras

  • Trasę "flow" podjazdowo zjazdową o długości ok. 2000 m
  • Trasę zręcznościowo zjazdową o długości ok. 100m

Koncepcja projektu Gorlickie ściezki

Na projekt przyznana będzie kwota 300 000 zł, więc życzymy teraz jak najbardziej sprawnego przebrnięcia przez przetargi i szybkiego wybudowania tej nowej miejscówki kolarstwa górskiego na mapie Małopolski. Tak żebyśmy za góra rok mogli przyjechać i sprawdzić efekty pod kołami. 

I jeszcze opis projektu:
Przedmiotem projektu jest budowa systemu zrównoważonych, rekreacyjnych ścieżek rowerowych typu singletrack. Singletracki to wąskie, zazwyczaj jednokierunkowe, kręte ścieżki rowerowe, wijące się pomiędzy drzewami, z odpowiednio wyprofilowanymi zakrętami, pozwalające przemieszczać się rowerem w bezpośredniej bliskości przyrody. Należy nadmienić, że poruszanie się po „singlach” nie wymaga szczególnych (ponadprzeciętnych) umiejętności jazdy na rowerze oraz potrzeby dysponowania „wypasionym” sprzętem (wystarczy przeciętny rower górski lub trekkingowy). Tak więc, projekt nie jest skierowany do wąskiej grupy rowerzystów „grawitacyjnych” typu Downhill lub Enduro.

Projekt zakłada budowę trasy o charakterze podjazdowo zjazdowym zamkniętej w pętlę o długości około 2 km oraz trasy o charakterze zjazdowo zręcznościowym z elementami do nauki skakania o długości około 100 m. Zaproponowany przebieg, w maksymalnym stopniu wykorzystuje walory terenowe, przyrodnicze i krajobrazowe dostępnego obszaru. Dokładny przebieg trasy będzie wiadomy po wykonaniu prac projektowych w terenie przez projektanta, przy uwzględnieniu rzeźby terenu, przebiegu istniejącej bądź projektowanej infrastruktury.
Uprawianie sportów rowerowych jako forma rekreacji stała się jednym z ważniejszych segmentów turystyki, zarówno na rynku polskim i europejskim. Forma wypoczynku „wraz z rowerem” stanowi ogromny trend z bardzo dużym potencjałem, stając się jednym ze sposobów na aktywną formę wypoczynku. Trasy typu singletrack, ekologiczne, rekreacyjne to recepta na wykorzystaniu potencjału drzemiącego w zboczu Góry Cmentarnej i mieszkańcach Gorlic zorientowanych na kolarstwo. Sama trasa zwiększy także atrakcyjność miasta, nie tylko dla samych mieszkańców, ale również dla odwiedzających Gorlice turystów.