Back

VeloRaba w Gdowie gotowa

VeloRaba w Gdowie gotowa

VeloRaba w Gdowie gotowa
Dobre informacje z Gdowa, gdzie w ramach pierwszego etapu prac nad pętlą pieszo-rowerowa relacji Gdów – Marszowice powstało ok. 5 km trasy VeloRaba (ok. połowa z tego dystansu to nowy, asfaltowy ciąg pieszo-rowerowy, a reszta to oznakowane spokojne drogi lokalne). 


W sąsiedztwie trasy powstało też Miejsce Odpoczynku Rowerzystów (MOR), gdzie znajdziecie  drewniane wiaty zadaszone z ławkami, kosze na śmieci,  oświetlenie solarne, tablicę informacyjna czy wiatę ze stojakami na rowery.

Na razie polecamy zwiedzać tą trasę tylko lokalnie, bo reszta trasy VeloRaba zarówno przed, jak i za tym odcinkiem na terenie Gdowa pozostaje nadal na etapie koncepcji. Jest to przejezdne w terenie, ale miejscami jest mocno błotniście.

VeloRaba Gdów

Ten nowy kawałek trasy pieszo-rowerowa Doliną Raby ma początek zaraz za mostem w Gdowie, obok zajazdu Szałas, skąd do Dłużyzn czeka nas przyjemna jazda wzdłuż Raby po ok. 1,3 km zamkniętym dla ruchu ciągu-pieszo rowerowym (CPR). Przez Podolany jedziemy już zwykłymi, spokojnymi drogami z dobrym oznakowaniem oraz kolejnym zamkniętym dla ruchu CPR (kolejne 1,5 km). Na zwykłą drogę wyjeżdżamy z powrotem w Klęczanach, gdzie czekać nas mały podjazd / zjazd w kierunku mostu na Rabie  (uwaga, jest on wąski i jednokierunkowy), którym docieramy do stawów w Nieznanowicach, gdzie polecamy zatrzymać się na lokalnych łowiskach (Kuter Port)

Jeśli ktoś chce zrobić sobie pętlę, to polecamy kierować się za łowiskami polną drogą w kierunku Marszowic i dalej w stronę ul. Targowej w Gdowie. Dokładną mapę oraz propozycję innych wycieczek rowerowych po okolicy znajdziecie na stronie zarabiegdow.pl/szlaki-rowerowe/
.
W ramach projektu Dolina Raby powstał w Gdowie już wcześniej dwie strefy rekreacji. Jedna na prawym brzegu rzeki Raby z parkingiem na 60 miejsc na terenie targowiska oraz promenadą pieszą z elementami małej architektury i tablicami informacyjnymi. Na prawym brzegu w okolicy ul. Spacerowej rozbudowany został również drugi teren rekreacyjny na gdowskim Zarabiu, gdzie powstał skatepark, ścianka wspinaczkowa, siłownia terenowa, nowoczesny plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej i kort tenisowy. Remontu doczekały się też ścieżki i alejki piesze, parking na 46 miejsc oraz chodnik przy ul. Spacerowej. Całość dopełniają odnowione sanitariaty, oraz mała architektura: kosze, ławki, stoliki, wiaty i  stojaki na rowery, oświetlenie solarne.

VeloRaba Gdów

Projekt „Budowa tras pieszo - rowerowych wraz z podstawową infrastrukturą towarzyszącą trasom w Dolinie Raby na terenie gminy Gdów, Kłaj i Drwinia – etap I” kosztował około 6,4 mln zł. Wartość całej dotacji RPOWM to około 4,2 mln zł (dofinansowanie w ramach Działania 6.1. ,,Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego’’, Poddziałania 6.1.4. ,,Lokalne trasy turystyczne – SPR’’ w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020).

Inwestycje w Gdowie to tylko część większego projektu, w które zaangażowały się również pozostałe gminy (Kłaj, Drwinia, Dobczyce) i którego celem jest podniesienie atrakcyjności całej Doliny Raby. Elementem spinającym wszystkie te punktowe inwestycje ma być w przyszłości trasa VeloRaba.