Back

Spotkanie zespół ds. mobilności rowerowej w Toruniu i Gdańsku

Spotkanie zespół ds. mobilności rowerowej w Toruniu i Gdańsku

Spotkanie zespół ds. mobilności rowerowej w Toruniu i Gdańsku
W zeszłym tygodniu odbyło się w Toruniu oraz Gdańsku zebranie "zespół ds. mobilności rowerowej działającego w ramach Konwentu Marszałków". Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli z Małopolski.

 


Nazwa tego gremium może i długa, ale cel ma prosty - zebrać ludzi z urzędów marszałkowskich z całej Polski odpowiedzialnych za politykę rowerowa, tak żeby działać wspólnie na rzecz rozwoju krajowej sieci tras rowerowych i dzielić się doświadczeniami z jej budowania. 

W Toruniu spotkaliśmy się z przedstawicielami EuroVelo / European Cyclists' Federation, żeby przekazać im wieści z budowy polskich odcinków tras Euro Velo. W Małopolsce budują się m.in. odcniki tras EuroVelo 4 (w ramach VeloMetropolis) oraz EuroVelo 11 (w ramach VeloNatura). 

Dyskutowano też nad oficjalnym przedstawicielstwem tego zespołu, tak żeby w niedalekiej przyszłości uprościć starania o oficjalną certyfikację EuroVelo, co nie tylko będzie potwierdzeniem ich jakości, ale automatycznie powinno przełożyć się na wzrost turystów zagranicznych (bo idzie za tym np. prawie automatyczna rekomendacja niemieckiego ADFC). 

Natomiast w Gdańsku dyskutowaliśmy z przedstawicielami Lasy Państwowe o zawiłościach jakie napotykane są podczas budowy tras rowerowych na terenach nadleśnictw. Mieliśmy też podgląd na bardzo sensowny projekt standardów jakie mają być wprowadzane na wszystkich drogach leśnych (oznakowania, zapory).