Back

Nowy węzeł autostradowy w Wierzchosławicach ułatwi życie również rowerzystom

Nowy węzeł autostradowy w Wierzchosławicach ułatwi życie również rowerzystom

Planowany nowy węzeł autostradowy w Wierzchosławicach
Coraz bliżej do realizacji połączenia węzła autostrady A4 w Wierzchosławicach do Strefy Aktywności Gospodarczej (SAG) w Tarnowie. W przetargu wybrano już wykonawcę, teraz czekamy na ew. odwołania i finalne  podpisanie umowy. Wszystko jest na najlepszej drodze, żebyśmy do 2023 mogli mieć tam o wiele sprawniejszą przeprawę nie tylko dla samochodów, bo ten węzeł będzie również ważny pod kątem rowerowym.

W ramach tej inwestycji powstanie bowiem nowy most nad Dunajcem oraz nowe łączniki autostrady A4 z Tarnowem/Mościcami, które obecnie przyjmują cały ruch "autostradowy" oraz również ten rowerowy. Po nowym moście ma mieć również docelowy przebieg trasa EuroVelo4 / VeloMetropolis. Dla przypomnienia - obecny przebieg tej trasy przez Tarnów został wyznaczony jako tymczasowy, wykorzystując właśnie ten stary most nad Dunajcem z Ostrowa do Mościc w ciągu drogi 1345K oraz istniejącą, dość kiepską infrastrukturę prowadzącą do mostu (wąskie ciągi pieszo-rowerowe z kostki). Na nowym moście rowerzyści będą mieli szeroki na 3 metry, asfaltowy i oświetlony CPR. Do czasu wybudowania nowego mostu powinny też powstać wszystkie nowe ciągi rowerowe w samym Tarnowie w ciągu tzw. północnej obwodnicy Tarnowa wzdłuż ulic Wyszyńskiego, Elektrycznej, Spokojnej i Błonie (prace już trwają). Po zakończeniu wszystkim powyższych prac, to będzie właśnie  docelowy przebieg trasy EuroVelo4

Dodatkowo, pod nowym mostem (po wałach Dunajca) biegła będzie po wałach rzecznych trasa VeloDunajec / VeloNatura (EuroVelo11) i to właśnie w Wierzchosławicach, na tym nowym węźle wszystkie te trasy będą się krzyżować. Dlatego cieszą plany na wybudowanie odseparowanych od ruchu samochodowego łączników, pozwalających na wjazd/zjazd z nowego mostu i bezkolizyjną zmianę tras. 

Na poniższą grafikę (z dokumentów przetargowych) naniesione są orientacyjne przebiegi obu tych tras, mapę z aktualnym przebiegiem znajdziecie na bit.ly/mapaEV4

wezel-autostradowy-wierzchoslawice-mapa.jpg

Po ocenie ofert złożonych w postępowaniu przetargowym Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie za najlepszą uznał ofertę firmy Metrostav Polska, której cena wynosi 141 mln zł. Poprzedni przetarg został unieważniony ponieważ nie zagwarantowano wystarczających środków na to przedsięwzięcie. Tym razem, dzięki kooperacji Zarządu Województwa z lokalnymi samorządowcami udało się wyłonić wykonawcę (w marcu br. została podpisana umowa między czterema samorządami gwarantująca zabezpieczenie finansowe dla tej inwestycji). Teraz zostaje nam tylko trzymać  kciuki za szybkie podpisanie umowy i bezproblemowe wykonanie.